A tetoválás a rosszindulatú limfóma kialakulásának kockázati tényezője lehet

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna - WEBBeteg
megjelent:

Az elmúlt években a tetoválások mint az önkifejezés eszközei szélesebb körű népszerűségre tettek szert, mint valaha. A kutatók kíváncsiak voltak, vajon növelheti-e a rákos megbetegedések valószínűségét ez a típusú testmódosítás. Sajnos úgy tűnik, hogy a tetoválás a rosszindulatú limfóma kialakulásának kockázati tényezője lehet egy új kutatás szerint.

Az első ilyen jellegű tanulmányban azt találták, hogy a tetoválás körülbelül 20%-kal növeli a rosszindulatú limfóma kockázatát, összehasonlítva a tetoválás hiányával. Ennek magyarázata, hogy a tetoválótinta gyakran tartalmaz rákkeltő anyagokat, ami a bőrön alkalmazva immunológiai választ vált ki. A kutatás vezetője Christel Nielsen, a svéd Lundi Egyetem munkatársa volt. A tanulmány az eClinicalMedicine-ben jelent meg.

A vizsgálat módszertana

Ez a tanulmány egy populációalapú eset-kontroll vizsgálat volt, alapja pedig a svéd nemzeti rákregiszterben 2007 és 2017 között (n = 11 905) szereplő svéd felnőtteknél (20-60 éves kor között) előforduló összes rosszindulatú limfómás eset regisztere.

A tetoválás expozícióját mindkét esetben strukturált kérdőívvel, valamint a három, kor és nem szerint illesztett limfóma nélküli kontrollcsoportban értékelték.

Az elsődleges eredmények a rosszindulatú limfóma előfordulási arányának emelkedését mutatták a tetovált egyéneknél a nem tetováltakkal összehasonlítva.

A vizsgálat eredményei

A tetoválások előfordulása az esetek között 21%, a kontrollok között 18% volt.

Az elemzések megállapították, hogy a tetovált vizsgálati résztvevőknél átlagosan 21%-kal nagyobb volt a limfómák kialalkulásának kockázata, mint a nem tetovált résztvevőknél. A limfóma típusok alcsoportos elemzése során a legmagasabb, 30% körüli kockázatot a diffúz nagy B-sejtes limfóma és a follikuláris limfóma esetében találták a tetováltaknál a nem tetováltakhoz képest.

Nem találtak viszont bizonyítékot arra, hogy a limfóma kockázata nőtt volna a tetoválás borította testfelszín nagyobb területével. Tehát akár egy kisebb tetoválás is emelheti a limfóma kialakulásának kockázatát, tévhit, hogy a jobban tetováltak egyben veszélyeztetettebbek is.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A szerzők is felismerték, hogy a tetoválás népszerűsége feltűnően megnőtt. Az európai tanulmányok szerint jelenleg az előfordulási aránya a lakosságban nagyobb mint 20%.

A szerzők eredményei arra utalnak, hogy a tetoválásnak való kitettség a rosszindulatú limfóma fokozott kockázatával jár. Emiatt úgy gondolják, hogy sürgősen további epidemiológiai kutatásokra van szükség az ok-okozati összefüggés pontos megállapításához.

Főleg mivel ennek a kutatásnak a korlátai közé tartozott a tanulmány megfigyeléses eset-kontroll típusa, és a kérdőívre adott alacsony, 47-54%-os válaszarány.

Mindenképp kiemelendő tanulság, amit a kutatók sem győztek eléggé hangsúlyozni, hogy a szabályozási intézkedések kiemelten fontosak lennének legalább a tetoválótinta kémiai összetételének rendszeres ellenőrzésére, bevizsgálására.

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
Felhasznált irodalom: Tattoos May Be Risk Factors for Malignant Lymphoma (Medscape)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest