Női hajhullás és a hormonok

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A hajhullás egy bizonyos mértékig természetes folyamat. Akkor tekinthető rendellenesnek, ha túlzott mértékű (naponta több mint 100 hajszálat veszítünk), és hiányzik a normál visszanövekedés. A hajvesztésnek számos oka lehet, az esetek nagy része összefügg a hormonális problémákkal.

Gyakori hormonális problémák a hajhullás hátterében

Kóros mértékű hajhullás esetén fontos az alapos kivizsgálás, ugyanis számos ok állhat mögötte.

Diffúz hajhullás esetén a fejbőrön mindenhonnan azonos mennyiségű hajszál hullik ki, okozhatja tápanyaghiány, alultápléltság, krónikus betegségek, de tumoros betegségek kemoterápiája és sugárkezelése során is kialakulhat. Diffúz hajhullás gyakran észlelhető még a hormonális változások hatására, szülést követő hetekben, illetve fogamzásgátló gyógyszerek szedése esetén.

Foltos hajhullásról akkor beszélünk, amikor a hajas fejbőrön lencsényitől több tenyérnyi egybefüggő területen körülírt hajhiány alakul ki. Gyakran okozza gócfertőzés, autoimmun betegség, vérbaj, továbbá a kialakulhat pajzsmirigybetegség miatt, az alacsony pajzsmirigyhormon-szint hatására. Hormonális

A foltos hajhullás egyik formája az úgynevezett androgén alopécia, a férfias típusú hajhullás is, amely nemcsak férfiak esetén alakulhat ki, hanem a nőket is érintheti. Nők esetén ilyenkor a női nemi hormonok mellett megemelkedik az androgén hormonok szintje, vagy csak az androgén hormon receptorok érzékenysége nő meg, ami normál hormonszintek esetén is magas férfihormon szintet jelez.

Az androgén hormonok hozzájárulhatnak a bőr faggyútermelésének növekedéséhez, és fejbőr gyulladásával, korpásodásával járó szeborreás dermatitisz kialakulásához is.

Kezelhető probléma a hajhullás és a kopaszodás?

Mind a diffúz, mind a foltos hajhullás okozhat maradandó kopaszságot, ha a szőrtüszők, és a bennük lévő hajszálat termelő ún. mátrixsejtek elpusztulnak. Ha a mátrixsejtek nem pusztulnak el, csak egy időre felfüggesztik működésüket, akkor csak átmeneti hajhullás alakul ki és a folyamat visszafordítható.

Nagyon fontos a kiváltó ok kiderítése és célzott kezelése, ám amíg a háttérben lévő eltérések kutatása folyik, már el lehet kezdeni a hajhullás tüneti kezelését.

Tüneti kezelések

A tüneti kezelés célja a mátrixsejtek osztódásának serkentése, a hajas fejbőr anyagcseréjének, vérkeringésének fokozása. A hajnövekedéshez szükséges kéntartalmú aminosavak, A- és E-vitaminok és nyomelemek pótlását, továbbá a hajas fejbőr vérbőségének fokozását elősegítő készítmények alkalmazását.

Oki kezelések

Amennyiben a hajhullás hátterében krónikus betegség igazolódik, akkor amíg az alapbetegség nem gyógyul meg, addig a hajhullás megszűnését sem lehet várni. Egyszerűbb esetekben elég a tápanyaghiány megszüntetése, a stressz kezelése, a drasztikus fogyókúra felfüggesztése, komolyabb betegség esetén pedig az adott betegség specifikus kezelése.

Pajzsmirigyprobléma esetén ez endokrinológiai kivizsgálást, és a pajzsmirigyhormonok szintjének beállítását jelenti, általában gyógyszeres segítséggel.

Androgén típusú hajhullás esetén, nőknél alkalmazhatók úgynevezett antiandrogén típusú fogamzásgátló gyógyszerek. Ezek az androgén hormonok szintjének csökkentésén keresztül mérséklik a kopaszodást. Hormonális eredetű, androgén hajhullás esetén bőrgyógyász felírhat helyileg alkalmazható szteroid oldatot, javasolhat vény nélkül is beszerezhető minoxidil hatóanyagtartalmú oldatot, illetve lassítható a hajvesztés a koffeintartalmú samponokkal is.

A szülés utáni hajhullás átmeneti, bizonyos mértékig természetes folyamat, a várandósság alatt megnövekedett női hormonok szintjének a visszaállása idézi elő. Az ösztrogéntartalmú fogamzásgátlók abbahagyása esetén jelentkező hajhullás is rendszerint 3-6 hónapon belül kezelés nélkül rendeződik.

A haj egészségének megőrzése
Szokásainkkal és életmódunkkal is sokat tehetünk a hajunk egészségének megőrzéséért. Ezek önmagában nem szüntetik meg a kopaszodást, de hozzájárulnak az eredményes kezeléshez, vagy nem visszafordítható esetekben a folyamat lassításához. Válasszunk a hajtípusunknak megfelelő ápoló készítményeket, kerüljük a túl gyakori hajfestést, hajformázást. Pótoljuk a haj számára fontos nyomelemeket, legfontosabb az A-, B-, H-, C- és E-vitamin, valamint a vas, a cink, a kalcium, a kén és a réz. A rendszeres testmozgással javul a fejbőr oxigénellátottsága is. Vitamindús táplálkozással a szép hajért

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Cikkajánló

Hajhullás
A hajhullás akkor tekinthető kóros mértékűnek, orvosi szakkifejezéssel alopeciának, ha naponta több mint 100 hajszál hullik ki, a napi 70-100 hajszál kihullása még normális. Az esetek többségében az alopecia genetikai adottság, bizonyos esetekben azonban indokolt az alapos orvosi kivizsgálás.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest