Miért őszülünk?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Európai orvosok egy csoportja végre megoldotta a rejtélyt, mely régóta izgatja az embereket: miért őszülünk? A régi nézettel ellentétben, miszerint az ősz halánték a bölcsesség jele, a kutatások szerint az őszülésnek semmi köze a bölcsességhez.

Az őszülést nem más okozza, mint masszív hidrogén-peroxid felhalmozódás, mely a szőrtüszők elkopása következtében lép fel. A peroxid gátolja a melanin normális szintézisét, mely hajunk természetes pigmentációjáért felelős.

Nem csak a szőkék változtatják hajszínüket hidrogén-peroxiddal. Mindannyiunk hajsejtjei állítanak elő minimális mennyiségben hidrogén-peroxidot, ám ahogy öregszünk ez a mennyiség egyre több lesz. Belülről fehérítjük a hajunkat, mely előbb szürke, majd fehér lesz.

Leukodermiához hasonló folyamat?

A kutatók erre az eredményre a szőrtüszők sejtjeinek vizsgálatával jutottak. Azt tapasztalták, hogy a hidrogén-peroxid felhalmozódását egy olyan enzim csökkenése okozza, mely a hidrogén peroxidot vízzé és oxigénné bontja szét. Azt is megfigyelték, hogy a hajtüszők nem képesek a hidrogén-peroxid által okozott károsodás regenerálására, azon (MSR A és MSR B) enzimek számának csökkenése miatt, melyek normál körülmények között elvégzik ezt a feladatot.

További problémát okoz, hogy a magas hidrogén-peroxid szint és az alacsony MSR A és MSR B szint együttes jelenléte megzavarja egy másik, tirozináz nevű enzim képződését, mely a melanin termeléséért felelős a hajtüszőkben. A melanin az a festékanyag, amely meghatározza a szem, a haj és a bőr színét. Kutatók szerint hasonló folyamat lehet az eredete a vitiglio nevű bőrpigmentációs betegségnek, mely a leukodermia egyik leggyakoribb fajtája.

Amint azt sok őszből kékhajúvá vált hölgy esete is bizonyítja, a hajfestés nem mindig a legjobb megoldás. Ez a kutatás is jó példája annak, hogy egyes új biológiai felfedezések soha nem gondolt összefüggésekre világítanak rá.

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos; Forrás: ScienceDaily)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg összeállítás

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest