A fogfehérítés - Orvosi kezelés és házi praktikák
Az elmúlt néhány évben, egyaránt a nők és férfiak körében, a fehér fogsor iránti igény egyre szélesebb körben terjedt el. Lássuk, milyen fogorvosi eljárások és házi praktikák állnak rendelkezésre a szép mosoly eléréséhez.
Eldönthetjük, hogy szakemberhez fordulunk vagy megpróbálkozhatunk a pénztárca kímélőbb otthoni praktikákkal. Szerencsére manapság már számtalan eszköz közül válogathatunk a fehér mosoly elérése érdekében.
Ha a szakember mellett döntünk, első lépésként fel kell keresnünk egy fogorvosi rendelőt. Ahol a fogak ellenőrzése, a szuvas fogak ellátása és a fogkő eltávolítása után, felmérik, hogy milyen jellegű az elszíneződés és mi okozhatja azt.
Mit tud tenni a fogorvos a szép mosolyért?
A kávé, a tea, a dohány, a vörösbor vagy a vas- és nitráttartalmú gyógyszerek által okozott felszínes elszíneződés könnyedén és gyorsan eltávolítható polírpasztával vagy porszóró berendezés segítségével.
Csak élő fogakra hat! |
Fontos tudni, hogy bárhogyan is döntünk, a fehérítő anyagok kizárólag a fogak természetes felületén – élő fogakon – fognak hatni. Egyes fogak vagy fogcsoportok (pl. a gyökérkezelt fogak) bizonyos fokban eltérő kezelést igényelnek az élő fogakhoz képest. A koronák, hidak, tömések fehérítése nem lehetséges, így ezek cseréjére lesz szükség, színüket az új fogsor színéhez kell igazítani. |
A belső elszíneződések eltávolítására olyan anyagokat használnak, amelyek oxidációs folyamattal elszíntelenítik a fogban lévő pigmenteket, anélkül, hogy a fogzománcot károsítanák.
Erre a célra leggyakrabban nátrium-perborátot vagy karbamid-peroxidot használnak.
Gondos izolálás után – mely az íny védelme érdekében elengedhetetlen - a fogorvos fogfehérítő géllel vonja be a fogakat, majd a felvitt anyagot hő vagy fény segítségével aktiválja.
A fogorvosi rendelő és az otthoni fehérítő módszerek közötti átmenet, mikor a fogorvos lenyomatot vesz a páciens fogairól, majd fogtechnikus segítségével egy vékony fóliasín készül, ami megfelelően illeszkedik a fogsorra.
Ebbe a sínbe helyezhető a fehérítő gél, amit legcélszerűbb éjszakára felhelyezni. Kizárólag fogorvosi ellenőrzés mellett végezhető.
Eperrel dörzsölve fogainkat azonnali hatás érhető el Szódabikarbóna, eper, szájvíz, fehérítő fogkrém
Az otthonunkban alkalmazható lehetőségek segítségével a célunkat lassabban érjük el. Az házi praktikák közül legnépszerűbb a szódabikarbóna.
Eltávolítja a fogakra rakódott lepedéket és fényessé varázsolja a fogsorunkat, azonban rendszeres használata nem javasolt, mert huzamosabb ideig alkalmazva károsítja a fogzománcot.
Nem is gondolnánk, hogy a gyümölcsökben milyen lehetőségek rejlenek. Az eperben lévő almasav eltávolítja a felületi szennyeződéseket, egy friss szelet eperrel bedörzsölve fogainkat azonnali hatás érhető el.
Arra vigyázzunk, hogy a művelet után a fogmosással legalább 20 percet várjunk. Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a nyálunk helyreállítsa a fogzománc védelmét.
A szakemberek által is ellenzett citromlé, citrom vagy narancs belsejének használata nem javasolt, mivel a citromsav a fogakból a kalciumot kivonva károsíthatja a fogzománcot illetve ezt a káros hatást érhetjük el a bennük lévő gyümölcscukor következtében is.
Ezeken kívül számos fogkrémnek és szájvíznek is kapható fogfehérítő hatású változata.
A fehér fogak megőrzésének legegyszerűbb módja – amit könnyebb javasolni, mint megvalósítani - ha mellőzük a színező hatású anyagok fogyasztását, úgymint kávé, tea, vörösbor, cigaretta, színes üdítők.
Azonban azt mindig tartsuk szem előtt, hogy bármelyik módszert is választjuk, mindig legyünk körültekintőek és óvatosak.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Borsi-Lieber Katalin