A jó szexuális élet titka az egészség

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika frissítve:

A jó szex nem csak a bonyolult technikán múlik, valójában a táplálkozáson, a testmozgáson, a stresszmentes életen és az alváson keresztül vezet hozzá az út. Meglepő, de az agyunk a legjelentősebb szexuális szervünk mind közül.

Szakértők szerint azoknak az embereknek, akik mentálisan és fizikailag is jó állapotban tartják magukat, jobb a szexuális életük. Amikor valaki nem érzi jól magát és kimerült, természetesen rossz hatással lesz a nemi életére. A betegség magától értetődően gát a szexuális aktivitásban, a szív rendellenességei rejtett módon is csökkentik a nemi vágyat és a teljesítőképességet.

Testmozgás és súlykontroll

Tanulmányok kimutatták, hogy a rendszeres, mértékkel végzett testmozgás pozitív hatással van a nagyobb szexuális problémákkal küzdőkre, például a férfiaknál az erekciós zavarokra, és mindkét nemnél az alacsony libidóra. Azoknak a férfiaknak és nőknek, akik rendszeresen edzenek, fokozatosan emelkedik a szexuális étvágyuk. Nő az önbizalmuk, fogékonyabbak lesznek az orgazmusra és a nagyobb szexuális kielégülésre.

Kutatók azt is bebizonyították, hogy összefüggés van a derékbőség és a férfiak erekciós problémái között. A nagy derékbőség keringési problémákat okozhat, ezáltal megnöveli a merevedési zavar kialakulásának a kockázatát, ugyanis az erekciós zavarokat leggyakrabban a péniszbe áramló vér elégtelensége okozza.

Ez ugyancsak igaz a hölgyekre. Azoknak a nőknek, akik sokat mozognak, egy kísérlet során 169 százalékkal több vér áramlott a vaginájukba (miközben 18 éven felülieknek szóló filmet néztek), mint azoknak, akik nem végeznek rendszeres testmozgást.

Az edzés, a test karban tartása segíti a testben a szexuális étvágyhoz fontos hormonok felszabadulását, illetve nő a test terhelhetősége, teljesítőképessége is.

Életmód, betegségek, nemi élet

A szexuális aktivitás csökkenése társulhat olyan betegséghez, amik megelőzésében és kezelésében az életmódnak kiemelt szerepe van.

  • Diabétesz: A cukorbetegség okozta károsodások férfiaknál merevedési zavart, nőknél hüvelyszárazságot, mindkét nemben libidócsökkenést okozhat. A cukorbetegség megelőzésének megfontosabb eleme a normál testsúly fenntartása, az elegendő mozgás és az egészséges táplálkozás.
  • Szívbetegségek: A vérkeringés gyengülése erekciós és hüvelyi problémákhoz vezethet, sőt gyakran a merevedési zavar jelzi az első tünetek között a szívelégbetegséget. Megelőzésükben fontos a rendszeres edzés, a stresszmentes élet és a szívbarát táplálkozás.
  • Depresszió és szorongás: Nemcsak a szexuális vágyat, a libidót csökkentik, hanem funkciózavarokat is okozhatnak. Bár nem lehet életmódbetegségnek nevezni ezeket a kórképeket, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés bizonyítottan kedvezően hat rájuk.
  • Hormonális problémák: A csökkent libidó hátterében gyakran állnak hormonproblémák, ezek jelentős része összefügg az elhízással. Az egészséges táplálkozással és rendszeres mozgással elérhető normál testsúly fontos a hormonszintek rendezésében.

Elegendő alvás

Bár nincs közvetlen kapcsolat az alvás és a kielégítő szexuális élet között, de a kedélyállapot összefüggésbe hozható az alvással eltöltött idővel. Azoknál az embereknél, akik kevesebbet alszanak mint 6 óra, többször jelentkeznek a fáradtság, szomorúság, ingerültség és a stressz jelei, mint azoknál, akik 7-8 órát alszanak. A tartós alváshiányban szenvedőknek elsősorban a libidójukat, és nem a szexuális teljesítményüket csökkenti a kialvatlanság.
Az alacsony szexuális aktivitás és a fáradékonyság nem a legnagyobb probléma az alváshiányban szenvedőknél. Ezen kívül:
  • Több balesetet okoznak, a nem megfelelő alvás miatt ugyanis csökken a koncentráló képességük és romlik a reakcióidejük.
  • Nehezebben érhető el náluk a súlycsökkenés, mivel a kevés pihenés miatt a szervezetnek nincs ideje lebontani a karbohidrátokat.
  • Megnövekszik a lehetőség a hormonális és metabolikus (cukorbetegség, elhízás, magas vérzsírszint, magas vérnyomás) megbetegedések kialakulására, amelyek közvetve kiválthatják a 2-es típusú cukorbetegséget és a szívelégtelenséget is.

Stresszmentes hétköznapok

Az agyunk az egyik legjelentősebb "szexuális" szervünk, az agy működése tesz képessé arra, hogy élvezni tudjuk a szexet. Ehhez azonban megfelelő pihenésre, relaxációra van szükségünk.

Az igazi egészség és a kielégítő szexuális élet eléréséért tudni kell abbahagyni a munkát, és tudni kell lazítani. A pároknak óvniuk kell magukat a túl sok stressztől, az élvezet hiányától és az elhidegült érintkezéstől. Mindenképp meg kell találni a középutat, a munka, a beállított ütemterv és a kevesebb stressz és fáradtság elérése között.

Lazuljon el, sétáljon 10-30 percet, meditáljon, vegyen egy forró fürdőt, jógázzon, vagy szükség esetén szakemberrel együtt dolgozza ki a megfelelő relaxációs technikát. Ez az idő feltölti energiával és segít a munkát összehangolni a családdal és a szexuális élettel.

Természetesen a fenti életvezetési tanácsok nem jelentenek garanciát, ám az általános egészség megőrzése mindenképp az alapja lehet az élvezetesebb szexuális életnek.

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika

Cikkajánló

Segítség