A vérnyomásra is jó hatással van a koleszterincsökkentő tabletta
Kaliforniai kutatók kimutatták, hogy a koleszterinszint csökkentésére használt gyógyszerek hatóanyagai, a sztatinok, a vérnyomást is mérsékelten csökkentik.
A kísérletet úgynevezett "kettős vakpróbaként" hajtották végre csaknem ezer olyan páciensen, aki nem szenved cukorbajban vagy szív- és érrendszeri betegségben. Két csoportjuk féléven át két különféle koleszterincsökkentő gyógyszert kapott, a harmadik pedig placebót. Mérték az alanyok vérnyomását a kísérlet kezdetén, egy hónappal később, aztán a félév végén, majd két hónappal a gyógyszerszedés abbahagyása után.
A koleszterincsökkentő gyógyszerek vérnyomásmérséklő hatása egy hónap után még nem volt egyértelmű, hat hónap után már igen, ekkor átlagosan 2,4 - 2,8 higanymilliméterrel volt alacsonyabb, mind a szisztolés (a szív összehúzódásakor mért), mind a diasztolés (a szív elernyedésekor mért) nyomás. Akik placebót kaptak, azoknál változatlan volt a vérnyomás. Két hónappal a gyógyszerszedés befejezése után a vérnyomás visszaállt a kezdeti értékre.
A kutatók feltételezik, hogy a statinoknak van valamilyen értágító hatásuk. Az érfalak zsírlerakódását ugyanis nem tudják annyira csökkenteni olyan rövid idő alatt, amennyi után már mérhető volt a vérnyomás mérséklődése.
A statinokról már korábbi tanulmányok is állították, hogy mérsékelten csökkentik a vérnyomást, különösen magas vérnyomású pácienseknél.
(FH)