A hasznos koleszterin a hosszú élet titka?

MTI
megjelent:

A koleszterin a legtöbb esetben negatív szövegkörnyezetben tűnik fel. Az LDL-koleszterin többek között az érelmeszesedés, infarktus kockázatát növeli, ám a HDL-koleszterin a legutóbbi kutatások szerint magas koncentrációban található a nagyon idős kort megérő férfiak vérében.

Az Egyesült Államokban a múlt század közepén ismerték fel, hogy a következő időszakban a legtöbb ember halálát a szív- és érrendszeri betegségek okozzák. Az okok tisztázására nagyszabású vizsgálatokat indítottak el, ezek közé tartozik az 1963-ban indított VA Normative Aging Study elnevezésű tanulmány is, melybe a katonai szolgálatból leszerelő férfiakat vonták be, akik aztán életük végéig rendszeresen jártak ellenőrző vizsgálatokra.

Catherine R. Rahilly-Tierney és munkacsoportja ebből a sokezer résztvevőből emelte ki azt a 652, átlagosan 65 éves férfit, akik a tervezett tanulmány végére, 2008-ra megélhették 85. születésnapjukat.

A vizsgálatban részt vevőket a rendszeres ellenőrzésekor készült laborvizsgálatok és az életmódról, táplálkozási szokásokról, káros szenvedélyekről szóló kikérdezés adatainak alapján a kutatók a HDL-koleszterinszintjük alapján csoportosították.

A csoportból 375-an éltek 85 esztendőnél tovább, mindannyiuk életének hatodik évtizede táján a HDL-koleszterin vérszintjük kifejezetten magas volt.

Egészséges életmód + magas HDL koleszterin = magas életkor

A legalacsonyabb HDL-koleszterinértéktől deciliterenként minden tíz milligram emelkedés 14 százalékkal növelte annak esélyét, hogy az illető legalább 85 évig él. Ezenfelül közöttük kevesebb volt az elhízott, a dohányos vagy a túlzott alkoholfogyasztó.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy ezek a hosszú életre számító emberek eleve egészségesebben éltek, mint a többiek, és az is tény, hogy a magas HDL-koleszterinszint és a hosszú élet esélye csupán együttjár, de ez nem jelent ok-okozati összefüggést.

Hasznos tippek a koleszterinszint csökkentéséért

A megfelelő táplálkozás és a testmozgás segít a koleszterinszint normalizálásában. Ezek az első lépések nemcsak a megelőzésben, de a kezelés során is. A koleszterinszintet csökkentő gyógyszerek nem helyettesítik az egészséges életmódot és táplálkozást. Cikkünket a koleszterincsökkentő életmódról

(MTI)

Cikkajánló

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg összeállítás - Dr. Borsi-Lieber Katalin, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Budai Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta; Szarka Dorottya, dietetikus, táplálkozásallergia szakember
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest