A leveles zöldségek nitráttartalma előnyös az érrendszerünknek

Medipress
megjelent:

A magas étrendi nitráttartalom állhat a leveles zöldségek szív-érrendszerre gyakorolt előnyös hatásai mögött.

A szívrohamhoz, stroke-hoz vagy akár halálhoz vezető vaszkuláris betegségek, vagyis a keringési rendszer rendellenességei meglehetősen gyakoriak a fejlett országokban. Viszont az ellenük alkalmazott kezelések, a bypass műtét és az angioplasztika, vaszkuláris sérülést okozhat, melynek hatására a vérerek sejtjei túlburjánzanak, korlátozva a vérátáramlást.

A nitrogén-monoxid az egyik fontos molekula, amely segít megőrizni a vérerek simaizom sejtjeinek összehúzódási képességét és egészségét. Az érrendellenességeket és a nitrogén-monoxid csökkent szintjét már több kutatás is összefüggésbe hozta, így a nitrogén-monoxid hozzáférhetőségét fokozó terápiák segíthetnek a vaszkuláris egészség megőrzésében.

A nitrátok csökkentik az érkárosodás mértékét

A nitrogén-monoxidot argininból szintetizálja a nitrogén-oxid szintáz enzim (NOS). A Pittsburgh-i Egyetem kutatói most Brian Zuckerbraun vezetésével kimutatták, hogy patkányokban az érsérülések után a nitrogén-oxid szintáz útvonala gátlódik, ugyanakkor egy másodlagos útvonal aktiválódik, amely nitrátból hoz létre nitrogén-monoxidot. Amikor nitrát étrendkiegészítőt adtak a patkányoknak az érsérülés kiváltását megelőzően, jelentős mértékben korlátozták a károsodás mértékét, a nitrátban szegény étrend viszont súlyosbította a károsodást.

A tanulmánnyal együtt megjelenő kommentárban a kaliforniai Stanford Egyetem kutatói, John Cooke és Yohannes Ghebremariam arra világítottak rá, hogy az étrendi nitrát magas szintje részben magyarázhatja a leveles zöldségekben gazdag étrendek jótékony vaszkuláris hatását.

Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a túlzásba vitt étrendi kiegészítés rákkeltő molekulák kialakulását is eredményezheti.

Medipress

Cikkajánló

Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest