A magas nyugalmi pulzusszám károsítja a szívet és az ereket
A sport, a lépcsőzés és az ezekhez hasonló fizikai megterhelés megemeli a szívfrekvenciát, ami teljesen normális. Nyugalmi állapotban a pulzusszám jó esetben nem emelkedik 60-80 fölé percenként.
Ha a szív ennél egy perc alatt többet ver, akkor mind a szív, mind az erek tartósan károsodnak. Ezzel pedig nő a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázata.
Ezt az összefüggést olyan páciensek vizsgálata során mutatták ki, akik szív-vérellátási zavarban (koronáriás szívbetegség) szenvednek. Náluk már a percenként 70 fölötti pulzusszám a szívizomzat hiányos vérellátását okozza, szívelégtelenség vagy szívinfarktus is kialakulhat. „A szívbetegeknek ezért a nyugalmi pulzusszámuk nem lehet több mint 55-60/perc.” – mondja Karl Werdan, a Hallei Klinika kardiológusa.
Elérhető gyógyszeres kezeléssel, hogy a pulzusszám ne lépje túl ezt az értéket. A jól bevált és gyakran alkalmazott béta-receptor-blokkolók csökkentik a szívfrekvenciát és ezzel együtt a szívizom oxigénigényét. Ezeknek azonban vannak mellékhatásaik, így például csökkentik a vérnyomást és vércukor-, illetve egyéb anyagcserezavarokat okozhatnak.
Mi a megoldás?
Werdan azoknak a pácienseknek, akik szívének vérellátása nem megfelelő, és akik nem szedhetnek béta-receptor-blokkolókat, alternatív megoldásként a kevés mellékhatással rendelkező ivabradin hatóanyagú szerek szedését javasolja. Ezek blokkolják a szív szívritmus-szabályozó csatornáját, ezáltal szelektíven hatnak a szívfrekvenciára, anélkül, hogy egyéb hatást vagy mellékhatást kifejtenének, ellentétben a béta-receptor-blokkolókkal.
Az egészséges szívvel rendelkező embereknek is mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a nyugalmi pulzusszámot normál szinten tartsák, hogy megelőzzék a koronáriás szívbetegség kialakulását. Ennek érdekében le kell mondani a cigarettáról, igyekezni kell leadni a fölösleges kilókat, és elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás. A rendszeres mozgás is pozitív hatással van a szívfrekvenciára.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos