A magas nyugalmi pulzusszám károsítja a szívet és az ereket

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A sport, a lépcsőzés és az ezekhez hasonló fizikai megterhelés megemeli a szívfrekvenciát, ami teljesen normális. Nyugalmi állapotban a pulzusszám jó esetben nem emelkedik 60-80 fölé percenként.

Ha a szív ennél egy perc alatt többet ver, akkor mind a szív, mind az erek tartósan károsodnak. Ezzel pedig nő a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázata.

Ezt az összefüggést olyan páciensek vizsgálata során mutatták ki, akik szív-vérellátási zavarban (koronáriás szívbetegség) szenvednek. Náluk már a percenként 70 fölötti pulzusszám a szívizomzat hiányos vérellátását okozza, szívelégtelenség vagy szívinfarktus is kialakulhat. „A szívbetegeknek ezért a nyugalmi pulzusszámuk nem lehet több mint 55-60/perc.” – mondja Karl Werdan, a Hallei Klinika kardiológusa.

Elérhető gyógyszeres kezeléssel, hogy a pulzusszám ne lépje túl ezt az értéket. A jól bevált és gyakran alkalmazott béta-receptor-blokkolók csökkentik a szívfrekvenciát és ezzel együtt a szívizom oxigénigényét. Ezeknek azonban vannak mellékhatásaik, így például csökkentik a vérnyomást és vércukor-, illetve egyéb anyagcserezavarokat okozhatnak.

Mi a megoldás?

Werdan azoknak a pácienseknek, akik szívének vérellátása nem megfelelő, és akik nem szedhetnek béta-receptor-blokkolókat, alternatív megoldásként a kevés mellékhatással rendelkező ivabradin hatóanyagú szerek szedését javasolja. Ezek blokkolják a szív szívritmus-szabályozó csatornáját, ezáltal szelektíven hatnak a szívfrekvenciára, anélkül, hogy egyéb hatást vagy mellékhatást kifejtenének, ellentétben a béta-receptor-blokkolókkal.

Az egészséges szívvel rendelkező embereknek is mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a nyugalmi pulzusszámot normál szinten tartsák, hogy megelőzzék a koronáriás szívbetegség kialakulását. Ennek érdekében le kell mondani a cigarettáról, igyekezni kell leadni a fölösleges kilókat, és elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás. A rendszeres mozgás is pozitív hatással van a szívfrekvenciára.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest