A szív jobb oldala összefüggésben áll a tüdőbetegségekkel

Medipress
megjelent:

A szív jobb oldalán azonosított rendellenességek mind a szívvel, mind a tüdővel kapcsolatos állapotokat jelezhetnek.

A jobb kamra első nagyszabású képalkotó tanulmánya során a kutatók azt tapasztalták, hogy a szív jobb oldalának pumpáló képessége az életkortól, a nemtől és az etnikumtól függően eltérő.

A szakértők elmondták, hogy az eredmények segíthetnek az orvosoknak felismerni a jobb kamra méretének és működésének változásait illetve rendellenességeit. Ez pedig lehetővé teszi számukra, hogy hatékonyabban diagnosztizálják a betegségeket, különösen a szív-tüdő betegségeket.

A tüdő és a szív kapcsolata

„A jobb kamra a tüdőbe pumpálja a vért, hogy felvegye az oxigént, így a tüdőbetegségek összes típusa – a krónikus obstruktív tüdőbetegség, a tüdőfibrózis, a pulmonális hipertenzió és az alvási apnoé – befolyásolhatja a szív jobb oldalát” – nyilatkozta a tanulmányt vezető Dr. Steven Kawut az Amerikai Szív Társaság sajtótájékoztatóján. „Ezek az eredmények alapvető eltéréseket mutatnak a klinikai szívbetegségben nem szenvedő emberekben, és magyarázhatják a jobb kamrai válasz különbségét a szív-tüdő betegségekben szenvedőkben.”

A kutatók korábban főként a bal kamrára összpontosítottak, a szív azon területére, amelyet a magas vérnyomás és más összefüggő rendellenességek befolyásolnak. Az új tanulmányban Kawut és munkatársai 4204 hatvankét év átlagéletkorú férfi és nő MR-vizsgálatának eredményeit elemezték. Kiderítették, hogy a jobb kamra kisebb, de erősebben pumpál az idősebb felnőttekben, a férfiakban nagyobb, mint a nőkben, a feketékben pedig kisebb, a spanyol származásúakban pedig nagyobb a fehérekhez képest.

A kutatók megjegyezték, hogy az eredmények a jobb kamrai rendellenességek azonosításában is segíthetik az orvosokat, amik jelezhetik az esetleges háttérben húzódó betegségeket, melyek a szívet és a tüdőt egyaránt érintik. Az eredmények segítségével ezen kívül a jobb kamrai diszfunkció kezelésére kidolgozott kezelések hatékonyságát is tesztelni lehet.

(Medipress)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Semmelweis Egyetem
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest