Szívbetegségek és hőség: Hogy lehet könnyebben elviselni?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A nyári magas hőmérséklet sokakat megvisel. Különösen az idősek, a várandós nők és a betegek szervezetét terheli meg a nagy hőség.

„Nagy hőségben a szívbetegeknek különösen oda kell figyelniük magukra.”- mondja Thomas Wendt professzor, a Német Szívalapítvány Tudományos Tanácsának tagja.

A hőség fáradtságot, szédülést, izomgörcsöt, zavartságot okozhat. Extrém esetben akár hőguta és a vérkeringés összeomlása is lehet a következménye. „Enyhébb tünetek észlelésekor pihenjenek, csökkentsék a fizikai aktivitást és igyanak folyadékot!” – tanácsolja Wendt. Aki ettől rövid idő alatt nem lesz jobban, forduljon orvoshoz!

Ez nem azt jelenti, hogy azoknak a pácienseknek, akik valamilyen szívbetegségben szenvednek, mindenféle testi aktivitást kerülniük kellene. Ám ezt lehetőleg csak a hűvösebb reggeli vagy esti órákra időzítsék. „Az erdei séták és egy kis biciklizés ajánlott.” – mondja a kardiológus.

Hasznos tanácsok hőségben

Bárkinek okozhat egészségi panaszokat, kellemetlen tüneteket, rosszullétet a kánikula, de vannak különösen veszélyeztetett csoportok. Ilyenek például a csecsemők és a fiatal kisgyermekek, 65 évnél idősebbek, fogyatékosok, szívbetegségekben és magas vérnyomásban szenvedők, és a fiatalok.

A szervezet számára a forró napokon a gyors hőmérsékletváltozás a legmegterhelőbb. Aki egy klimatizált autóból kilép a forróságba, az átállás sokkal nehezebb, mintha az egész időt a nagy melegben töltötte volna. „A szívbetegségben szenvedők számára a legmegfelelőbb a hideg és nedves környezet, ezalatt azt értem, hogy segíthet felfrissülni, ha egy szökőkút vagy egy fűpermetező közelébe állunk vagy ülünk, persze árnyékos helyen.”

A fokozott izzadás miatt ügyelni kell a folyadék utánpótlására is!

Mivel a szívelégtelenségben szenvedő páciensek és a vesebetegek kevesebbet ihatnak, ezért mindenképp beszéljenek orvosukkal, hogy a nyári hőségben mennyi folyadék fogyasztása az ideális számukra. A folyadéknak pótolnia kell a sót, a magnéziumot és más elektrolitokat, amiket az izzadással elveszített szervezetünk. Erre a célra a legmegfelelőbbek az ásványvizek, gyümölcslevek és zöldségpürék. Az alkoholos italok fogyasztását kerüljék, mert azok csak fölöslegesen megterhelik a szervezetet.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest