Pitvarfibrilláció: rövidebb és eredményesebb eljárások

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Tizenhetedik alkalommal találkoztak a szakemberek a Debreceni Kardiológiai Napok továbbképző konferencián, amelyet 1995-ben Édes István és Czuriga István professzorok indítottak el. Mára a balatonfüredi után a második legjelentősebb kardiológiai továbbképzés a cívisvárosban megrendezett kongresszus, amely a hétvégén zárult.

A konferencia célja a folyamatos kardiológiai továbbképzés biztosítása és a legújabb szakmai ismeretek naprakész átadása, korábban a régióra koncentráltak, a gyorsan népszerűvé vált rendezvény azonban hamar túlnőtte a regionális kereteket és országos lett. Az első évben mintegy 400 regisztrált meghívott - egyebek mellett kardiológusok, belgyógyászok, rezidensek és PhD hallgatók - jelenlétével zajlott az esemény, azóta ez a szám megháromszorozódott - mondta dr. Csanádi Zoltán, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum egyetemi docense, aki a konferencián nyilatkozott a WEBBetegnek.

Külön szekció foglalkozott a kardiológiai napokon az elektrofiziológiai terápia perspektíváival az „Aritmia délután” keretében. Ezen szó esett a hazánkban is legalább százezer embert érintő pitvarfibrilláció katéter ablációs kezeléséről, amely az elmúlt 20 év alatt a szívritmuszavarok jelentős részében a leghatékonyabb terápiává fejlődött.

Az abláció segítségével a szív megfelelő ritmusát szabályozó elektromos ingerképző, ingerületvezető rendszer zavarait szűntetik meg.

Az ischaemiás szívbetegségről is szó esett

A Debreceni Kardiológiai Napok továbbképző konferencián az idén is kiemelkedő téma volt az ischaemiás szívbetegség, amely a koszorúér-betegségek egyik típusa, és oxigénhiányt okoz a vérellátás zavarának következtében.

Az ablációs módszerekről

Dr. Csanádi ZoltánDr. Csanádi Zoltán, aki a debreceni Kardiológiai Intézetben az Aritmológia és Szívelektrofiziológia vezetője, a 90-es években 3 éven keresztül Kanadában tanulmányozta az akkor egészen újnak számító ablációs módszereket. Elmondta, hogy napjainkban az egyik legnehezebb katéteres beavatkozás a pitvarfibrilláció kezelése.

A hazánkban elsőként Debrecenben bevezetett fagyasztásos, illetve speciális katéterekkel végzett rádiófrekvenciás ablációkat 2008 óta végzik egyre több pitvarfibrillációban szenvedő betegen. A két új módszer előnye, hogy rövid idő alatt elsajátítható, nem szükséges hozzá költséges navigációs berendezés, így sokkal egyszerűbben és precízebben elvégezhető a beavatkozás, nem beszélve arról, hogy a korábban akár 5-6 órás műtét 2 órára rövidült, ami a betegek komfortja szempontjából is jelentős előrelépés. Az évente összesen elvégzett 400-500 katéter ablációs beavatkozásból már több mint 100 a pitvarfibrilláció miatti műtét a cívisvárosban.

A Szívelektrofiziológiai Laboratórium egyben az Európai Szívritmus Társaság akkreditált oktató centrumaként működik a Debreceni Egyetemen, továbbá a világ legnagyobb orvostechnológiai gyártójának, az amerikai székhelyű Medtronic vállalatnak az egyetlen képző központja a kelet-közép-európai régióban, ahol évente 4-5 tréninget szerveznek.

Megelőzés, korai diagnózis

A szív- és érrendszeri betegségek a világ első számú gyilkosai, vezető halálokként szerepelnek a gyakori koszorúér megbetegedések, és már nem csak az idősebb korosztályt érintik. Közel 2,5 millió ember szenved magas vérnyomásban, 1 millióan cukorbetegek, a lakosság fele pedig túlsúlyos. Az uniós átlaghoz képest hazánkban jóval többen dohányoznak és fogyasztanak alkoholt. A felsoroltak mindegyike a szív-és érrendszeri megbetegedések jelentős rizikófaktorai, amelyek helyes táplálkozás és életmód mellett befolyásolhatók. A szívritmuszavarok egy része öröklött betegség, tehát nem megelőzhető, itt a korai diagnózisra és a megfelelő kezelésre kell törekedni – hívja fel a figyelmet dr. Csanádi Zoltán. Egészséges étrenddel megelőzhetők a szív- és érrendszeri betegségek

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Orvos szakértő: Dr. Csanádi Zoltán, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum egyetemi docense

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest