A szívritmus-szabályozó (pacemaker)

szerző: Dr. Palotás Lehel, szívsebész - WEBBeteg
frissítve:

Ahhoz, hogy szívünk elláthassa testünkben feladatát, szükséges, hogy összehúzódó képessége és a benne levő billentyűk működése tökéletes legyen. Mindez mégis kevés, ha a szívünk túl kevésszer vagy túl sokszor húzódik össze. Ekkor lép közbe a modern orvostudomány egyik vívmánya, a pacemaker.

Tudta?

Ha Önnek 55 éves koráig még nem lett magas a vérnyomása, akkor is 90 százalék annak a valószínűsége, hogy az élete során még ez kialakul.

A szív egy bonyolult szerv, amely akaratunktól, tudatunktól függetlenül működik. Lelki, hormonális hatások, reflexek, erőkifejtés befolyásolhatja a szívösszehúzódások számát.

A szívben megtalálhatók olyan speciális izomrostok, amelyek feladata elektromos impulzusok generálása, és ezen elektromos impulzusok (ingerületek) elvezetése a munkát végző izomrostokhoz.

Megkülönböztetünk tehát ingerképző, ingervezető és munkavégző szívizomrostokat. Van egy elsődleges ingerképző központ a jobb pitvar falában (sinuscsomó), van egy a pitvarok-kamrák határán (AV-csomó), és ez alatt a vezetőrendszer a kamrák irányába kötegekre osztva jut el a szívkamrák izomrostjaihoz.

A szív ingerületei normális esetben a szinuszcsomóban keletkeznek, majd egyre inkább az alközpontok felé vezetődnek a kamrák izomzatához a vezető kötegeken keresztül. Ahogy a ranglétrán haladunk lefelé, az ingerképző központok saját pulzusszáma csökken. A szinuszcsomó által percenként 72-75 ingerület keletkezik. Az AV csomó által ennél kevesebb, a kamrai izomzatban már csupán 30-40/perc-es ingerület és összehúzódás jön létre, ha a felettes központok sérülnek.

A szívritmus-szabályozó (pacemaker)
Beültetett pacemaker

A szív normális elektromos és mechanikus működésétől való eltéréseket ritmuszavarnak nevezzük. A szív ritmusában megkülönböztetünk lassú és gyors ritmuszavarokat. A lassú ritmuszavarokat bradikardiának, a gyorsakat tahikardiának nevezzük. A zavarokat okozhatják veleszületett fejlődési rendellenességek, gyógyszerszedés (szívritmusra hatók), anyagcsere-betegségek, sejtek működését befolyásoló fontos ionok (kálium) szintjének változása, mérgezések, hormonzavarok (pl. pajzsmirigybetegségek), de leggyakrabban vérellátási zavarok (infarktus), degeneratív elváltozások (meszesedés, hegesedés).

Szívritmus-szabályozók

Részei:

  • Generátor: egy kis számítógépet és a vele összeépített elemet tartalmaznak több éves élettartammal.
  • Elektróda: speciális bevonatú fémvezetékek, amik kapcsolatot tartanak a szívizomzat és a generátor között.

A zsebórányi méretű pacemakert általában a váll, a kulcscsont és a nagy mellizom közötti mélyedésbe szokták behelyezni a bőr rétegei alá. Az elekródák ereken keresztül vannak felvezetve, megrögzítve a szív üregeiben vagy nyitott műtét által a szív külső felszínéhez rögzítve. A generátornak pedig a bőr alatt kis tasakot képeznek ki.

A készülékekben lehetnek olyan programok is, melyek alkalmazkodnak a szív működéséhez, esetleg a fizikai aktivitáshoz. A fejlettebb készülékek teljes és aktív életvitelt tesznek lehetővé, akár rendszeres sportot is.

A lassú szívműködés megakadályozására sajnos nincsenek biztonságosan adagolható tabletta formájú gyógyszerek. Bradikardiában a leghatásosabb és biztonságosabb eljárás a szívritmus-szabályozók (pacemakerek) beültetése.

Mindig a ritmuszavar típusa, a pontos diagnózis határozza meg, hogy kinek milyen üzemmódú szívritmus-szabályozóra van szüksége. A készülék feladata mindig a hibás vagy hiányzó ingerképzési-vezetési funkció betöltése és így a keringéshez szükséges pulzusszám biztosítása. A készülék tehát figyeli folyamatosan a szív elektromos és mechanikus működését és a megfelelő helyen pótolja a hiányt.

Ha a szív szabályosan működik, a készülék csak figyel, nem avatkozik közbe. Ha a szív lassan, szabálytalanul működik, a készülék átveszi az irányítást a beállításoknak megfelelően. Ezeket a beállításokat a beültető orvosok változtatni tudják egy különleges programozó segítségével bőrön keresztül, anélkül, hogy a sebhez hozzá kellene nyúlni.

A beültetés után

A szapora szívműködések, ritmuszavarok kezelésénél a szívritmus-szabályozók meg tudják szüntetni "elektromos ütésekkel" az életveszélyes ritmuszavarokat. A speciálisabb készülékek pedig a gyenge szív teljesítményét is fokozni tudják, ha megfelelő feltételek állnak fent. Ezt nevezik reszinkronizációs terápiának.

A készülék beültetését követően a sebek gyógyulásáig 1-2 hétig kímélni kell a műtéti sebet, 5-6 napig víz sem szabad érje. Körülbelül 1-1,5 hónapig az elektródák kimozdulásának a veszélye miatt nem végezhetők karkörzések, vagy a beültetés oldalán a váll hátrafeszítése, nehezebb tárgy emelése, erőltetett köhögés.

Ha a beültetés utáni 4-6 hét problémamentesen zajlik (nincs sebgyulladás, vérgyülem kialakulása a készülék körül, az elektróda nem mozdul el, nem jelentkezik izomrángás, ájulás, rosszullét), akkor rendszeresen, évenként ellenőrizni kell a készülékeket. Ezeken az ellenőrzéseken, a szívritmus-szabályozók hatékony működését és várható élettartamát vizsgálják elsősorban.

Ha a beültetés előtti panaszok ismételten jelentkeznek, vagy ájulás, rosszullét, szívdobogás érzése lép fel, a kezelőorvost haladéktalanul fel kell keresni!

Tovább Pacemaker - Mennyire kockázatosak a mobiltelefonok és más eszközök?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Palotás Lehel, szívsebész

Cikkajánló

Gyermekek a sípályán
Gyermekek a sípályán

Szabályok a gyermekek biztonságos síeléséhez.

Influenza
Influenza

Milyen otthoni gyógymódok segíthetnek?

Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest