A sztatinkészítmények kevésbé védik a nőket?
A rossz LDL-koleszterin szintjének leszorítása gyógyszerekkel jelentősen mérsékli a szívroham vagy a keringési elégtelenség gyakoriságát, ám egy új tanulmány szerint ezek a gyógyszerek nem olyan hatásosak a nők szívének, ereinek védelmére, mint a férfiakéra.
A sztatin gyógyszercsoport tagjai gátolják a májban annak az enzimnek a működését, amelyik az érelmeszesedés kifejlődésében alapvető szerepet játszó LDL-koleszterint termeli. Sok vizsgálat és betegségstatisztika bizonyította, hogy a sztatinkészítmények jelentősen csökkentik a szívinfarktus vagy az agyi katasztrófák kifejlődésének gyakoriságát.
A vezető sztatintabletta 2003-ban a világ legnagyobb tételben eladott gyógyszere lett. Az orvosi gyakorlatban világszerte alkalmazott gyógyítási irányelvek szerint minden olyan betegnek, aki szív- és érrendszeri betegségben szenved, feltétlenül adni kell valamelyik sztatinkészítményt.
Ráadásul ezek a szerek igen biztonságosnak bizonyultak: mellékhatások ritkán fordultak elő és a készítmény váltásával a gondok megoldhatónak tűntek. Most az Archives of Internal Medicine nagy tekintélyű folyóirat közölte José Gutierrez és munkacsoportja dolgozatát, amely azt jelezte, hogy a nőbeteg esetében a sztatinok egyértelműen kedvező hatása lényegesen mérsékeltebb, mint férfiak esetében.
Vitatott következtetés
Az amerikai kutatók a manapság gyakran alkalmazott metaelemzés módszerével dolgoztak, amelynek lényege, hogy a szakirodalomból azoknak a cikkeknek az eredményeit, amelyek hasonló témával, hasonlóan foglalkoztak, összesített formában értékelik. Így nagy esetszámon nyert adatokat lehet összesíteni, amire egyébként a legnagyobb országokban sincs külön-külön lehetőség.
Gutierrez professzor és társai 11 vizsgálat 43 193 résztvevőjének eredményeit elemezte. Az alanyok valamennyien bizonyított módon szív- és érbetegségben szenvedtek és sztatinszereket kaptak. Adataik szerint a gyógyszer a nők halálozását és az agyi katasztrófa gyakoriságát nem csökkentette olyan mértékben, mint a férfiakét.
Több szakember máris vitatja ezt a következtetést. Hangsúlyozzák, hogy a vizsgáltak közül csak minden ötödik személy volt nő, a betegek különböző létszáma pedig torzíthatja az eredményt. A sztatinokat nőbetegeknek tehát ugyanúgy javasolt adni, mint a férfiaknak - vélik a szakemberek.
(MTI)