A szívroham következményeinek kezelése őssejtekkel

MTI
megjelent:

Francia kutatók új módszert dolgoztak ki a szívroham következményeinek őssejtekkel való kezelésére: a szív fölé beültetett mágnes segítségével vonzzák oda a vasoxidos nanorészecskékkel kezelt őssejteket a károsodott szívizomhoz.

A szívroham következményeinek kezelésére évek óta folynak próbálkozások különböző eredetű őssejtek adásával, de a módszer egyik nehézsége az, hogy a különleges sejteket nem könnyű megfelelő számban eljuttatni a kezelést igénylő szívterületre.

Párizsban Philippe Menasche és munkatársai évek óta foglalkoznak a szívbetegség őssejtekkel történő kezelésével. Most állatkísérletes technikával vizsgálták, hogyan lehet a szívinfarktus következtében elpusztult sejtszövetet ilyen új sejtekkel pótolni. Előző kísérleteik azt jelezték, hogy a véráramlásba bejuttatott őssejtekből nagyon kevés kerül arra a helyre, a szívizomba, ahol ténylegesen szükség volna rájuk.

Mágnesessé tett őssejtek

Úgy vélték, hogy ha sikerül az őssejteket mágnesessé tenni, akkor a szív fölé bevarrt mágnes odavonzza ezeket a sejteket, és így beépülnek éppen oda, ahol az elhalt sejteket pótolni tudják. A patkányszív egy-egy koszorúerének lekötésével olyan helyzetet hoztak létre, mint emberi szívinfarktus esetén történik. A mellkas bőre alá, a szív fölé kis mágnest varrtak, majd beadták a különleges őssejteket.

Az őssejtek azért voltak különlegesek, mert vasoxid nanorészecskékkel mágnesessé tették őket. A kísérleti állatok szívét egy nap múlva tanulmányozták az egyik legérzékenyebb vizsgálati technikával, mágneses rezonancia képalkotással. Ez bizonyította, hogy a mágnesessé tett őssejtek a külső mágnes hatására tízszer nagyobb mennyiségben jutottak el a szív azon területére, ahová a kutatók beültetni kívánták.

A munkacsoport, amelynek tanulmányát a Cell Transplantation legújabb száma közölte, hangsúlyozta, hogy további vizsgálatokra van szükség. Mivel ebben az első kísérletben aránylag kevés sejtet adtak be, ezért nagyobb adaggal a hatás valószínűleg növelhető. Ha igazolták, hogy a módszernek nincs hátránya, viszont segíti az elhalt szívizom gyógyulását, elindulhatnak az emberen történő vizsgálatok is.

(MTI)

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest