A sztatinok szív- és érrendszeri haszna meghaladja a diabétesz kockázatát

MTI
megjelent:

A koleszterinszintet csökkentő sztatinok egyes embereknél növelik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ám ezt az ártalmat meghaladja annak haszna, hogy csökkentik a szívroham és szélütés előfordulásának valószínűségét - írták amerikai kutatók a The Lancet című brit orvosi folyóiratban közzétett tanulmányukban.

A vér koleszterinszintjét csökkentő szer az arra hajlamosaknál - például a túlsúlyos embereknél - 28 százalékkal súlyosbítja a 2-es típusú cukorbetegség megjelenésének kockázatát. Ugyanakkor egészséges embereknél, akiknél nincs jelen cukorbetegségre hajlamosító tényező, a sztatinok szedése nem befolyásolja a betegség kockázatát.

A stroke és tünetei
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét. A stroke és tünetei

Világszerte emberek millió szednek sztatinokat, hogy mérsékeljék a szívroham és a szélütés bekövetkeztének kockázatát, sőt a szakemberek egy része szerint 50 éves kor felett mindenkinek szednie kellene a szert. Azon túl, hogy egyeseknél fokozza a diabétesz kockázatát, a sztatinok szedése mellékhatásként fáradtságot, izomfájdalmat, fejfájást, hányingert és memóriaproblémákat okozhat némelyeknél.

Paul Ridker, a bostoni Brigham és Női Kórház kutatója az amerikai Jupiter klinikai próba során összegyűlt adatokat elemezte, amely ellenőrzött tanulmányként elsőként számolt be a sztatinok és a cukorbetegség kapcsolatáról.

Ridker az adatok elemzése és összevetése után arra a megállapításra jutott, hogy a sztatinok előnyei meghaladják kockázatukat.

"A legtöbb orvos és páciens a szívrohamot, szélütést és halált jóval súlyosabb következménynek tekinti, mint a cukorbetegség megjelenését" - idézte a kutatót a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.

(MTI)

Cikkajánló

Pánikbetegség
Pánikbetegség

Hogyan segíthetünk hozzátartozóként?

Széntabletta
Széntabletta

Mikor szedjük? Mikor kerüljük?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest