Hogyan előzhető meg a mélyvénás trombózis?
A mélyvénás trombózis veszélyes, sokszor halálos szövődményekkel járhat. Mozgással és az egészséges életmódra történő odafigyeléssel a mélyvénás trombózisok egy része trombózishajlam esetén is megelőzhető.
A trombózis téma cikkei |
4/1 A mélyvénás trombózis tünetei és okai 4/2 Mélyvénás trombózis - diagnózis és kezelés 4/3 Hogyan előzze meg a mélyvénás trombózist? 4/4 Élet trombózis után |
A mélyvénás trombózis megelőzése sokkal egyszerűbb, mint a kezelés a betegség kialakulása után. Az emberek egy részénél a rendszeres mozgásra és az egészséges életmódra történő odafigyelés elégséges lehet a megelőzéshez. Amennyiben azonban valakinek öröklött hajlama van a trombózis kialakulására (trombofília), többet kell tennie a betegség elkerüléséért. Kevesen tudják, hogy a genetikai hajlam egyszerű vérvizsgálattal is szűrhető.
Megelőzési tanácsok általános trombóziskockázattal élők számára
Az alábbiakban néhány praktikus fogás olvasható:
-
Aktív életmód - Az alsó végtagok rendszeres mozgatása a legjobb módszer a trombózis ellen. Az életkornak megfelelő mozgásforma választandó, a lényeg a rendszeresség, amely segít a megfelelő vérkeringésének fenntartásában a lábakban. Hogyha valamilyen műtét, vagy más betegség miatt ágyhoz kötötté vált, minél hamarabb hagyja el az ágyat, annál kisebb lesz a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázata.
-
A hosszú ideig tartó ülés vagy állás kerülése - Munka során, hosszú utazás alkalmával 1-2 óránként tartson szünetet és sétáljon, mozogjon, így a vádliizmok egy kicsit átpumpálhatják a vért az alsó végtagokban. Ne tegye tartósan keresztbe a lábát, ez rontja a végtagok vérkeringését.
-
Lábgyakorlatok - Az aktívabb mozgásformák mellett hosszabb ülés közben is igyekezzen minél többször mozgatni lábait, már ez is hozzájárul a keringés serkentéséhez és a vérrögösödés megelőzéséhez. Ilyen egyszerű lábgyakorlat a lábak nyújtása-behajlítása, a lábizmok megfeszítése-ellazítása, a bokakörzés, a lábujjak behajlítása.
-
Véralvadásgátló terápia műtétek után - Műtét esetén azoknak is szükséges a vérrögök kialakulása elleni véralvadásgátló kezelés, akik átlagos trombózisrizikóval élnek. Nagy valószínűséggel már a kórházban is fog véralvadásgátlót kapni, amit a kórházból való hazatérése után is be kell adni az előírt ideig. Az ún. antikoaguláns kezelés időtartama függ a beteg életkorától, általános állapotától, a műtét jellegétől, ezért mindig kövesse pontosan a személyre szabott orvosi utasításokat.
-
Hidratáció - A folyadékpótlás segít elkerülni a vér besűrűsödését, ezáltal hozzájárul a mélyvénás trombózis kialakulásának megelőzéséhez. A kávé és az alkohol dehidratál, ezek túlzott fogyasztása kerülendő.
-
Egészséges testsúly - Az elhízás növeli a mélyvénás trombózis kockázatát, ezért a normál testsúly elérése és fenntartása nagy mértékben hozzájárul a mélyvénás trombózis megelőzéséhez.
-
Leszokás - Hagyja abba a dohányzást, mert a dohányzás károsítja az érfalakat és a trombózis egyik fontos kockázati tényezője.
-
Vérnyomásellenőrzés - Évente legalább egyszer ellenőrizze vérnyomását, magas vérnyomás esetén fokozottan figyeljen az egészséges életmódra és orvosi javaslat esetén kezeltesse azt!
A mélyvénás trombózis megelőzése fokozott trombózishajlammal élők számára
A fenti tanácsokon túl az alábbi megelőzési módszerekre lehet szükség azok számára, akik fokozott rizikóval rendelkeznek a mélyvénás trombózisra. Ilyen fokozott kockázatot jelent a genetikai hajlam (trombofília), az előrehaladott visszérbetegség, illetve a daganatos betegségek.
-
Megelőző véralvadásgátló kezelés lehet szükség azok számára, akik genetikai hajlammal rendelkeznek a mélyvénás trombózisra.
- Érdemes kompressziós harisnyát viselni minden olyan helyzetben, amikor hosszabb ideig ülnie kell (munka közben, hosszú utazások során).
-
Mindig követni kell a betegsége rendszeres kontrolljára és a gyógyszerszedésre vonatkozó orvosi utasításokat.
-
Ha véralvadásgátlókat szed bármilyen szív-érrendszeri probléma kezelésére, vigyázzon a K-vitamin bevitelére, mert ez a vitamin befolyásolhatja ezen gyógyszerek hatását. A magas K-vitamin tartalmú ételek közé tartoznak a zöld leveles zöldségek, a szójabab.
-
Kerülni kell a hormontartalmú gyógyszerek, pl. fogamzásgátló tabletták szedését, vagy a hormonpótló kezeléseket, amennyiben lehetséges. Mindig jelezze orvosának, ha ismert genetikai trombózishajlammal él!
A fenti életviteli tanácsok segítségével kezébe veheti az irányítást, és fel tud lépni a mélyvénás trombózis kialakulása ellen. Tudatosan figyeljen oda a jelentősebb vérzések megjelenésére, ami a nem megfelelően szedett gyógyszerek mellékhatása lehet.
Bővebben Hogyan történik a trombózishajlam szűrése?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit neurológus, klinikai farmakológus