Szűrővizsgálatot javasolnak a hirtelen szívhalál miatt elhunytak rokonainak

MTI
megjelent:

Brit szakemberek szerint a rejtett szívproblémák kiszűrését célzó vizsgálatra lenne szüksége azoknak az embereknek, akiknek valamely hozzátartozója hirtelen szívhalál következtében hunyt el.

A nagy-britanniai fiatalok körében bekövetkező, napi 12 tisztázatlan haláleset közül sokról idővel kiderül, hogy örökölt szívelégtelenség következménye volt. A Brit Szív Alapítvány (BHF) szerint egy egyszerű vérteszt segíthet megállapítani, hogy a vérrokonoknál kimutatható-e ugyanazon genetikai kockázat. Az alapítvány arra sarkallja az embereket, hogy minél többen végeztessék el a szükséges teszteket - adta hírül a BBC News.

Az örökletes szívritmuszavarok, úgy mint a hosszú QT-szindróma, könnyen kiszűrhetőek EKG-felvétellel, amely a szív elektromos jelenségeit vizsgálja. Jelenleg azonban a kockázati csoportba tartozó emberek közül nem mindenki végezteti el a teszteket.

Az orvosok az echokardiográfiát is bevetnék a kockázati csoportba tartozóknál: ezen eljárás során a szívbe sugárzott ultrahangnyaláb a billentyűkről és a szívüregek faláról visszaverődő visszhangot teszi láthatóvá, amely mozgásában ábrázolja a szív különböző részeit.

Megnyugtatás vagy figyelemfelkeltés

A BHF szerint több száz életet lehetne megmenteni a szűrővizsgálat fontosságának tudatosításával. Ezek a vizsgálatok különösen ajánlottak mindazok számára, akik valamilyen örökletes szívrendellenesség okozta halál miatt veszítették el egyik hozzátartozójukat.

A vizsgálat eredménye néhány ember számára megnyugtató lehet, míg másoknál segíthet elindítani azokat a lépéseket - például az életmódváltást -, amelyek a kockázati mérték csökkentéséhez szükségesek.

A BHF egészségügyi vezetője, Peter Weissberg szerint sajnos néha egy szeretett hozzátartozó halála az első alkalom arra, hogy az emberek tudomást szerezzenek a családjukban előforduló örökletes szívelégtelenségről.

(MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
Sportorvosi Központ - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Tóth András, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest