Feltölthető, szívizom-erősítő pacemakert ültettek be a Semmelweis Egyetemen

MTI
megjelent:

Magyarországon először ültettek be feltölthető, szívizom-erősítő pacemakert, a műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján egy szívelégtelenségben szenvedő 57 éves férfin végezték el - tájékoztatta az egyetem szerdán az MTI-t.

A beteg állapota a gyógyszeres kezelés ellenére sem javult, betegsége már jelentősen korlátozta mindennapi tevékenységében. A műtét - amelyet Merkely Béla kardiológus professzor, a klinika igazgatója végzett - jól sikerült. A férfit öt nap múlva, javuló állapotban hazaengedték - ismertették.

Az eddigi szívritmus-szabályozók elemei 8-10 évente lemerülnek, és a cseréjükkor a beteget műteni kell. Ennél a pacemakernél nincs szükség ilyen visszatérő beavatkozásra. A különleges szívizom-erősítő pacemaker energiaigénye viszont mintegy százszorosa a hagyományos készülékekének, ezért volt szükség arra, hogy feltölthető legyen. A készüléket kéthetente, fél órán át kell tölteni.

A betegek életminősége jelentősen javul

A közlemény szerint az újgenerációs pacemakert a világon eddig csak hat országban - Németország, Egyesült Államok, Olaszország, Svájc, Ausztria, Csehország - alkalmazták a szívelégtelenség kezelésére.

Lényege, hogy új módszerrel erősíti a szív izomzatát, olyan impulzusokat ad le, amelyek különlegesen ingerlik a szívizomsejtet, javítják a szívizomfunkciót, mindemellett a sejtek oxigénigényét nem növelik. Az eddigi klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a betegek életminősége jelentősen javul a használatával.

A készülék elterjedése nagy előrelépést jelenthet Magyarországon is a szívelégtelen betegek terápiájában, csökkentheti az olyan szívelégtelenség kialakulását, amelyet már csak szívátültetéssel vagy műszívvel lehet kezelni. A készülék ára 4,5 millió forint, az OEP a beültetést támogatja - írta az egyetem.

Magyarországon jelenleg mintegy 35 ezer pacemakeres beteg van. A hagyományos készülékeket döntően a szívritmuszavarok és szívelégtelenségek kezelésére használják. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán - az úgynevezett nem gyógyszeres terápiák legnagyobb regionális központjában - évente 1800 pacemakert ültetnek be - olvasható az egyetem közleményében.

(MTI)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest