Mi okozhat hevesebb szívdobogást? - Az orvos válaszol

Dr. Molnár Dóra
szerző: Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Étkezés után gyakran érzem, hogy hevesebben ver a szívem. Okozhatja ezt a vércukorszint megemelkedése? Vagy esetleg allergiás lehetek valamilyen tápanyagra, ételre?

Mit tegyek heves szívdobogás esetén?

Azzal tisztában vagyok, hogy étkezés során, ahogy (meg)telik a gyomor, akkor feljebb tolódik a szív felé, de azt kétlem, hogy ez a kisebb adagoknál is így lenne. Ezen kívül van egy másik szívveréssel kapcsolatos tünetem is, amit este lefekvéskor elalvás közben érzek: néha nagyobbat ver a szívem, de alapvetően szabályos ütemben ver, csak vannak ilyen nagyobb dobbanások. Volt pár éve EKG-vizsgálatom a háziorvosomnál, de nem mutatott semmit, érdemes lenne kivizsgáltatni egy szívultrahangos vizsgálattal?

Dr. Molnár Dóra, kardiológus válasza

Az emésztéssel kapcsolatos panasz miatt inkább gasztroenterológiai vizsgálatot javasolnék, a gyorsabb szívverés inkább egy válaszreakció a szervezetet ért hatásra.

Az esti nagy szívdobbanások valószínűleg extraszisztolék lehetnek - ezek nem sorban érkező ütések, melyek után igyekszik a szív ismét rendes ritmusban verni, ez néha rövid szünet után lehetséges, ilyenkor érzi a nagyobb dobbanást. Többféle extraszisztolé van, melyeket EKG-val, esetleg 24 órás EKG monitorozással (Holter-vizsgálat) lehet kimutatni, az eredmény birtokában lehet dönteni a kezelés szükségességéről.

Egyéb tényezők a háttérben

Ez a probléma azonban gyakran nem igényel speciális kezelést. Kialvatlanság, nagy stressz, jelentős izzadás, nagyobb mennyiségű koffein is fokozhatja az extraszisztolék, és egyéb ritmuszavar előfordulását. A kardiológiai vizsgálatig megpróbálható esetleg valamelyik recept nélkül kapható magnézium készítmény alkalmazása, ami a ritmuszavar gyakoriságát csökkentheti. Ezt az alkalmazási előírás utasítása szerint szedje!

Dr. Molnár Dóra, kardiológus szakorvos
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest