Agyi sinus trombózis

szerző: Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus - Trombózisközpont
megjelent:

Az artériás és a vénás trombózis Magyarországon vezető haláloknak számít. A vénák érintettsége esetén leggyakrabban az alsó végtag, illetve a medence vénáiban alakulnak ki vérrögök, ám nem ritka, amikor az agyban keletkeznek. A sinus trombózisról prof. dr. Blaskó György, véralvadási specialista beszélt.

A vénás trombózis kialakulása

A véralvadás egy igen bonyolult folyamat, melynek szerepe, hogy sérüléskor elkerülhető legyen a nagyobb vérvesztés. Ezt a szervezet úgy éri el, hogy károsodás esetén a prothrombinból trombin nevű enzim keletkezik, ami a vérben található oldható fibrinogént fibrinné alakítja. A fibrin egy oldhatatlan fehérje, ami lerakódik az érfal belsejében, majd ott megkeményedik, és vérrögöt létrehozva egyfajta dugót képez a sérülés helyén.

Amennyiben a folyamatban zavar keletkezik, és fokozottá válik a véralvadás, úgy trombózis jön létre. Ez kialakulhat mind az artériákban, mind a vénákban. Ez utóbbi esetben a leggyakrabban az alsó végtagok és a medence vénái érintettek, azonban előfordulhat, hogy az agyban keletkezik vérrög. Ezt az agy vénás öblei után sinus trombózisnak nevezzük.

Mik azok a sinus-ok?

Az agy vénás rendszere két részre osztható: vannak „normál” vénák és sinusok. A sinus-ok a vénák olyan különleges fajtái, melyek fala keményebb, kevésbé sérülékenyek, és egyfajta vénás öblöt hoznak létre az agyhártyák rétegei között. A sinus-ok fő feladata a vénás vér elszállításának segítése.

Az agyi sinus trombózis és tünetei

A koponyaűri sinusok trombózisa ritka, ám életveszélyes állapot. Ekkor az agy valamely sinus-ában alakul ki vérrög, ami egyrészt elzárhatja a véráramlás útját, másrészt agyi ödémához vezet, egyre növekvő koponyaűri nyomást eredményezve. Kezeletlen esetben mind a vérrög, mind a koponyaűri nyomás tovább növekszik, melyek hatására vérellátás tovább sérül, isémia, oxigénhiány alakul ki, ami attól függően az agy mely részén következett be zavar, komoly neurológiai tüneteket von maga után, sőt halálos következménnyel is járhat - mondja prof. Blaskó György, véralvadási specialista.

Az agyi vénássinus trombózisának jelei:

  • Erős fejfájás
  • Szédülés
  • Hányinger, hányás
  • Láz
  • Zavarodottság
  • Bénulás

A sinus trombózis kockázati tényezői: fertőzés, dehidratáció, érszűkület, fogamzásgátló tabletta szedése, fokozott vérrögösödésre való hajlam. Tanulmányok szerint a probléma lényegesen gyakrabban fordul elő fiatal/középkorú nőknél, mint férfiaknál, melynek oka a hormonháztartásban keresendő.

A sinus trombózis kezelése és megelőzése

Bár életveszélyes állapotról van szó, az életkilátások biztatóak, és megfelelő kezeléssel akár a teljes felépülés is lehetséges - ami persze a trombózis súlyosságának függvénye is.

Amennyiben a lehető legsürgősebben elvégzett CT/MRI segítségével bebizonyosodik az agyi sinus trombózis, az elsődleges kezelési módszer az antikoaguláns - véralvadásgátló - terápia, melynek dózisáról és alkalmazásának hosszáról a kezelőorvos dönt. Igen friss esetekben, a tünetek kezdetétől számított 2 órán belül még a fibrin közvetlen gyógyszeres oldására is lehet mód.

Az alvadásgátló kezelés
A mélyvénás trombózison vagy tüdőembólián átesett betegek túlnyomó többsége tartós alvadásgátló kezelésre szorul. Ez a kezelés a tanácsolt minimális odafigyelés és életfegyelem mellett tartósan fenntartható, de rendelkezik néhány fontos sajátsággal. Ezekre hívja fel a figyelmet prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő. A véralvadásgátlók hatását ellenőrizni kell!

Attól függően, hogy milyen mértékben és mennyi ideig állt fenn a vérellátási zavar és az oxigénhiány, rehabilitáció is szükséges, ami akár hosszadalmas időt vehet igénybe.

Sinus trombózis után történő felépülést követő 3 hónap múlva mindenképpen elvégzendők a kóreredetet illető laboratóriumi vizsgálatok (genetikai stb.), ami az alvadásgátló kezelés időtartamának megállapításában nyújthat segítséget.

Igen fontos, és nem elhanyagolható tényező végül a megfelelő életmód kialakítása, hiszen rendszeres testmozgással, a dohányzás abbahagyásával, és egészséges táplálkozással nagyban segítheti a felépülést, valamint csökkentheti a probléma ismételt kialakulását.

(Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, Dr. Király Viktória
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus
Oxygen Medical - Dr. Demjén László, szülész-nőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest