Élet szívelégtelenséggel - Életmódtanácsok

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
megjelent:

A szívelégtelenség kezeléséhez folyamatos párbeszédre van szükség Ön és orvosa között. Legyen őszinte, amikor nem tartja be az orvos utasításait az étrend, az életmód és a gyógyszerek terén, hiszen az őszinteség az Ön érdekeit szolgálják.

A téma cikkei
2/1 Élet a szívelégtelenséggel - Hasznos tudnivalók
2/2 Élet a szívelégtelenséggel - Életmódtanácsok

A szívelégtelenség tüneteit számos életmód változtatás enyhítheti és a betegség előrehaladása is lassítható. Az alábbi változtatásokat érdemes megfontolnia:

1. Hagyja abba a dohányzást! A dohányzás károsíthatja az ereket, csökkenti a vérben az oxigénszintet, és gyorsítja szívfrekvenciát. Ha Ön dohányzik, kérje orvosa segítségét a leszokáshoz, javasoljon dohányzásleszokást támogató programot.

2. Rendszeresen mérje testtömegét. Minden reggel mérje meg testtömegét az első reggeli vizelés után, reggeli előtt. Mindenképp szóljon orvosának, ha egy nap alatt másfél kilóval több lett a súlya, ez azt jelenti, hogy az Ön szervezet folyadékot tart vissza. Emiatt módosítani kell kezelésén. Rögzítse minden reggel a testtömegét és ezt a testtömeg naplót vigye magával orvosához.

3. Korlátozza a nátriumbevitelt. A nátrium a só egyik alkotóeleme. A túl sok só folyadék visszatartáshoz vezethet, ami szívére többletterhet róhat, légszomjat, bokadagadás, alszári ödémát okozva. A szívelégtelenségben szenvedő betegeknek 2000 mg-nál kevesebb só bevitelére van csak szükségük. Nagyon fontos, hogy figyeljen oda, milyen só helyettesítő szert használ.

WEBBeteg vérnyomáskalkulátora
Számolja ki vérnyomását gyorsan, egyszerűen a WEBBeteg vérnyomáskalkulátorával!

Bizonyos sót pótló sók más alkotóelemek keverékét is tartalmazzák. Előfordulhat, hogy a megfelelően sós íz elérése miatt több sópótlót fog használni, ezáltal esetleg még nagyobb nátriumbevitelt eredményezve. Mindemellett nagyon sok sópótló kálium-kloridot tartalmaz. A túl sok kálium-klorid a vesebetegségek, illetve bizonyos szívelégtelenség kezelésére szolgáló gyógyszerek együttszedésével ártalmas lehet. Dietetikus segítségével próbáljon meg egy olyan egészséges, alacsony sótartalmú diéta kidolgozását, melyet különösebb megerőltetés nélkül be tud tartani.

4. Tartsa meg egészséges testsúlyát. Hogy ha Ön túlsúlyos, kérjen segítséget egy dietetikustól a megfelelő fogyási program kidolgozása végett.

5. Korlátozza a zsír és koleszterin bevitelt. A magas nátriumtartalmú ennivalók kerülése mellett korlátozza a telített zsírok és a koleszterin bevitelét. A magas zsír és koleszterin tartalmú diéta a koszorúsér betegség egyik rizikófaktora, ami aztán szívelégtelenséget okozhat.

6. Korlátozza az alkohol és folyadékbevitelt. A túlzott mértékű alkoholfogyasztás közvetlenül károsíthatja a szívizmot és növelheti az aritmiák kialakulásának kockázatát. Ezek az állapotok tovább rontják a már meglévő szívelégtelenséget. Az alkohol mindemellett kölcsönhatásba léphet bizonyos, a szívelégtelenségre szedett gyógyszerrel. Ha Ön szívelégtelenségben szenved orvosa nagy valószínűséggel teljes alkoholtilalmat fog Önnek javasolni. Ha súlyos a szívelégtelensége, orvosa javasolhatja, a folyadékbevitel korlátozását is.

7. Mozgás. Korábban a szívelégtelenségben szenvedő betegeket eltiltották a rendszeres testedzéstől. De a mérsékelt testedzés a test többi részét egészséges, edzett állapotban tartja, ezáltal csökken a szívizom terhelése. A tornaprogram elkezdése előtt beszéljen orvosával, a legmegfelelőbb program kiválasztása végett.

Egy vizsgálat eredményei szerint a gyaloglás biztonságos és a szívelégtelenség bizonyos tüneteit javítja. Nézzen utána, nincs-e a helyi kórházban szív rehabilitációs program, hogyha van, érdeklődjön, hogyan csatlakozhatna ehhez.

8. Csökkentse a stresszt. Amikor szorong, vagy valamin bosszankodik, szíve gyorsabban ver, és Ön mélyebbeket lélegzik. Mindezek ronthatják a szívelégtelenséget, mivel a szívnek már így is, a rendes szívfrekvencia mellett is nehézséget jelent a szervezet igényeinek kielégítése. Próbálja meg csökkenteni a stresszt az életében. Pihentesse a szívét, próbáljon meg lepihenni délután, vagy emelje meg a lábait, amikor csak lehetséges.

9. Aludjon kicsit megemelt felsőtesttel. Hogy ha Önnek különösen éjszaka légszomja van, emelje meg felsőtestét 45 fokos szögben egy párna, vagy ék segítségével.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusWEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

2/1 Élet a szívelégtelenséggel - Hasznos tudnivalók | 2/2 | Következő oldal

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest