Gyakran használt gyógyszerek, melyek trombózist okozhatnak

szerző: Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus - Trombózisközpont
megjelent:

A fogamzásgátló tabletták trombózis-provokáló hatása jól ismert, ám sokan elfeledkeznek arról, hogy nem csupán ezen készítmények szedése fokozza a vérrögök kialakulásának esélyét. Ugyanis több olyan termék is van a piacon, melyek alkalmazása nagy veszélyeket rejt.

Prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy némely gyógyszerek szedésének megkezdése előtt érdemes vérvizsgálatot csináltatni, főleg akkor, ha a családban már előfordult hasonló probléma.

Fogamzásgátlás és trombózisveszély

A fogamzásgátló tabletták szedése önmagában igen kis kockázatot jelent a trombózis kialakulása szempontjából, ám bizonyos öröklött vagy szerzett betegségek, állapotok esetén érdemesebb más fogamzásgátló módszert előnyben részesítenünk! Fogamzásgátlás és trombózisveszély

Fogamzásgátlók

A hormonális fogamzásgátlók okozta halálesetekről sokat hallani, így mindenkinek érdemes lenne a készítmény szedése előtt trombofília vizsgálatot végeztetni, hiszen a tablettában található hormonok jelentősen fokozzák a trombózishajlamot. A véralvadás folyamatának lényege, hogy egyensúlyban legyen a véralvadás és a vérzés. Hogy a mérleg nyelve egyik irányba se tolódjon el, azért elsősorban az antitrombin felel, amely képes elkapni és megkötni az alvadási enzimeket. Az egyébként enyhe trombofília, mint pl. a Factor V Leiden heterozigóta mutációja a fogamzásgátló szedésével trombózist vált ki! Éppen ezért fontos, hogy az antitrombin megfelelő szinten legyen jelen a szervezetben. A magas hormontartalmú fogamzásgátlók viszont gátolják ennek a fehérjének az előállítását a májban. Így – mivel kevesebb a mennyisége -, az antitrombin nem tudja ellátni a feladatát, ezáltal pedig fokozódik a trombózis hajlam.

Sokan elfelejtik, hogy ez a hatás nem csupán az orális fogamzásgátlók esetében érvényes, hanem minden olyan készítménynél, mely hormontartalommal bír, így a hüvelygyűrű esetében is gondolni kell a rizikóra!

Menopauza tüneteit enyhítő hormonkészítmények

A menopauza nem csupán lelkileg viseli meg a nőket, de fizikailag is, hiszen a fokozott izzadás, a hangulatingadozások és a rossz közérzet mind hatással vannak a mindennapjaikra. Hogy ezeket csillapítsák, sokan hormonkészítményekhez fordulnak, melyek nagyfokú javulást ígérnek. Viszont teljesen mindegy, hogy a hormont fogamzásgátló vagy a klimax időszakában használt tabletták útján juttatja be, a hatásmechanizmus ugyanaz, vagyis felborítja a véralvadási kaszkád rendszerét, azaz csökken az antitrombin és a Protein S szintje, miközben megnövekszik a protrombotikus aktivitás. A trombózis rizikója a hormonpótló alkalmazásának első évében a legnagyobb, bár a fokozott hajlam végig fennáll.

Mennyire veszélyezteti Önt a trombózis?

Napjainkban egyre inkább nagyobb figyelmet kap a trombózis és annak megelőzése, kezelése. Ez nem is csoda, hiszen évről évre nő a halálos esetek száma, mely elsősorban a fogamzásgátló tabletták elterjedésének és a nem megfelelő életmódnak köszönhető. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája éppen ezért a trombózis rizikóbecslésére hívja fel a figyelmet. Tudja meg, mennyire veszélyezteti Önt a trombózis

Tesztoszteronpótlás

Nem csupán a nők, de bizony az erősebbik nem tagjai is olykor hormonkészítményekhez nyúlnak. Ennek oka legtöbbször egészségügyi probléma, ám sokan vannak, akik a férfiasabb, izmosabb külső érdekében alkalmaznak tesztoszterontartalmú szereket. A veszély sajnos ez esetben is jelen van, azaz nagyobb eséllyel alakul ki hormonterápia hatására vénás, illetve artériás trombózis, hiszen ekkor egyrészt jelenősen megnő a vörösvértestek mennyisége, ami fokozza a vérrögök kialakulását, másrészt a tesztoszteron növeli az úgynevezett tromboxán A2 nevű érszűkítő lipid termelődését- mondja Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

NSAID

A fájdalom- és gyulladáscsökkentő NSAID-ok (nem szteroid gyulladáscsökkentők) a legtöbb háztartásban megtalálhatóak. Ide tartozik többek között a naproxen, az ibuprofen, valamint a diklofenák. Bár ezeket a készítményeket a legtöbben csupán eseti jelleggel alkalmazzák, vannak olyan betegségek, amikor hosszabb ideig kénytelen őket szedni a beteg. Ennek azonban számtalan mellékhatása, kockázata van, köztük az, hogy néhányuk (főleg a COX2-gátlók) megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét. Bár ennek konkrét hatásmechanizmusa egyelőre nem ismert, a kutatók szerint a probléma a tromboxán A2 termelődésének fokozódásával lehet összefüggésben.

Daganatok elleni szerek

A daganatok többsége már önmagukban is hajlamosítanak a trombózisra, hiszen amellett, hogy fokozzák a véralvadási folyamatot, a tartósabb ágynyugalom is hozzájárul az állapot kialakulásához. A problémát tovább súlyosbítja, hogy több, daganat elleni készítmény és a kemoterápia is fokozza a rizikót, hiszen károsítják az erek belső falát. Természetesen ilyen esetekben nem megoldás a kezelés elhagyása, viszont van módszer arra, hogy a lehető legjobban csökkenteni lehessen a trombózis esélyét!

Csökkentse a rizikót

A trombózis kockázatának csökkentésére antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló terápia szolgál. Ezeket a készítményeket azonban csakis indokolt esetben írja elő a szakember. Ilyen például korábbi trombózis, vagy trombofília.

Ez utóbbi megállapításához egy egyszerű vérvizsgálat szükséges, mely során kiderülhet, van-e a betegnek genetikai hajlama a trombózisra. Ezt érdemes már a gyógyszerek szedésének megkezdése előtt elvégeztetni, hiszen ha a vizsgálat fokozott rizikót igazol, akkor az orvos dönt a lehetőségek közül: ez állapottól és az alap betegségtől függően lehet fokozott odafigyelés (pl. sok folyadék, testmozgás, kompressziós harisnya), az adott készítményről való áttérés, illetve véralvadásgátló terápia alkalmazása.

(Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest