Így növeli a dohányzás az érelmeszesedés kockázatát

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Az érelmeszesedésnek (arteriosclerosis) különféle rizikófaktorai vannak. Ezek legtöbbje az életmódunkból adódik. A legnagyobb kockázatot jelentő tényezők egyike a dohányzás, melynek központi szerepe van az érelmeszesedés kialakulásában. Cikkünkben elmagyarázzuk, hogy pontosan hogyan!

Az ereket érintő elváltozás mértéke az elszívott cigaretták mennyiségének és a további rizikófaktoroknak, így a mozgáshiánynak és a zsíros ételekben bővelkedő étrendnek a függvénye. Ezek mellett további rizikófaktor az elhízás és a 2-es típusú diabétesz.

Az érelmeszesedés lassan és alattomosan alakul ki, évekig tünetmentes lehet, miközben a szervezet károsodik. Sok esetben a következményeként fellépő szívinfarktus, stroke vagy perifériás artériás betegség hirtelen jelentkezése után derül csak rá fény.

De hogyan vezet a dohányzás érelmeszesedéshez?

A dohányzás emeli a vérnyomást

A dohányzás számtalan módon károsítja az ereket. Először is a nikotin elősegíti az olyan stresszhormonok felszabadulását, amilyen az adrenalin és a noradrenalin, és ezáltal a vérerek szűkületéhez vezet. Ennek következtében pedig a vérnyomás emelkedik. A beszűkült erek nem tudják biztosítani megfelelő mennyiségben az agy számára létfontosságú anyagokat, mivel az összeszűkült artériákon egyszerűen nem tud átáramlani elegendő vörösvértest. Ebből következik, hogy az oxigénszállítás is akadályozott, hiszen a vérben az oxigén transzportja a vörösvértestekben lévő hemoglobinhoz kötötten zajlik.

A dohányzás a szívizomzatot is károsítja, romlik annak oxigénellátása, ezért alakul ki gyakran szívelégtelenség a dohányosok körében.

A dohányzás következtében a vér sűrűbb lesz

A szervezetben fellépő oxigénhiányra a csontvelő fokozott vörösvértest-termeléssel reagál. A vörösvértestek mennyiségének növekedésével azonban a vér sűrűbbé válik, így az ereken nehezebben áramlik át, különösen, ha már beszűkült artériákban kell keresztülhaladnia, ez a folyamat akár vérrög kialakulásához, érelzáródáshoz is vezethet.

A vérlemezkék (trombociták) összetapadásra való fokozott hajlama, és ebből következően a véralvadás, véralvadékok, vérrögök képződésének növekvő kockázata is a dohányzás következményei közé tartozik.

A dohányzás szabad gyökök keletkezéséhez vezet

A dohányzás hozzájárul a zsíranyagcsere-zavarok kialakulásához. Néhány anyag hatására, amely a cigarettafüstben megtalálható, sejtkárosító szabad gyökök keletkeznek, amelyek bizonyos fehérjékkel reakcióba lépve sérüléseket okoznak az érbelhártyán, károsítják azt.

Megéri abbahagyni a dohányzást!

Már öt évvel a leszokás után a stroke kockázata már csak akkora, mint egy nemdohányos esetében. A szívinfarktus kockázata már egyetlen dohányzás nélkül töltött év után felére csökken a továbbra is dohányzókhoz viszonyítva.

Tovább Aterotrombózis - Mit okozhat az érelmeszesedés?

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Vitanet.de, Durch Rauchen und Passivrauchen verursachte Erkrankungen des Herz-Kreislaufsystems (Deutsches Krebsforschungszentrum, Heidelberg)
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Dohányzás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.
Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest