Melyik életkorban hogyan előzhető meg az érelmeszesedés?
Az érelmeszesedés (atherosclerosis) folyamata korán kezdődhet, és egész életünket végigkísérheti. Eleinte ugyan nincs látható vagy érezhető tünete, a legtöbbünknél a folyamat már elindult. Mi mindent tehetünk a megelőzés érdekében?
Az érelmeszesedéssel járó plakkok akkorára nőhetnek, hogy akár a véredények elzáródását is okozhatják. Ha a plakk megreped, és leszakad, az ezzel járó vérrög szívinfarktust vagy stroke-ot okozhat.
Az érelmeszesedés gyakori, kiszámíthatatlan és potenciálisan akár halálos betegség is lehet. Azonban mivel kialakulása hosszú éveket vesz igénybe, a folyamat bármely életkorban lassítható, ami csökkenti a későbbi szövődmények kockázatát.
Életkortól függetlenül léteznek olyan konkrét lépések, melyek betartásával lassíthatja az érelmeszesedés folyamatát. Gondolja át, milyen változtatásokat tehet azért már ma, hogy megvédje az artériáit!
Megelőzés a 20-as és 30-as életévekben
Csak nagyon ritka esetben, egyéb elváltozással párhuzamosan alakul ki szövődmény az érelmeszesedés miatt ebben az életkorban. Ennek ellenére tanulmányok azt mutatják, hogy a folyamat a 20-as életévekben vagy már hamarabb megkezdődik. A korai érelmeszesedés kockázatai közé tartozik a fiatalkori elhízás, magas vérnyomás, magas koleszterinszint és dohányzás. Ilyen esetben ajánlott rendszeres vizsgálatra járni a szívbetegségek kockázatának kiderítése érdekében.
Az érelmeszesedés kezelése helyett a kulcs itt olyan jó szokások kialakítása, melyek egy életen át tartanak:
-
Testmozgás: Keressen olyan mozgásformát, amit élvez! Legyen ez a hobbija. Annak gondolata, hogy az elkövetkező 40 évben unalmas, kellemetlen testedzést kell végeznie, ellenkező hatást válthat ki. Próbálgassa a különböző tevékenységeket mindaddig, míg meg nem találja azt, amit igazán szeret. Ha megunná, próbáljon ki valami mást.
-
Táplálkozás: Napi öt adag zöldség és gyümölcs fogyasztása hatásos a szívbetegségek megelőzésére. Csökkentse a zsíros ételek fogyasztását!
Megelőzés a 40-es és 50-es életévekben
Az érelmeszesedés kialakulási folyamata ezekben az életévekben felgyorsul, ezért fontos a kockázatok csökkentése.
A kockázati tényezők közé tartoznak a magas vérnyomás és koleszterinszint, a cukorbetegség, az elhízás és a dohányzás, az ezekre való odafigyelés rendkívül fontos ezekben az években. 40 éves kor után mindenkinek ajánlott orvoshoz fordulni, hogy kiértékelje ezeket és segítsen összeállítani egy kezelési tervet.
-
Testmozgás: Ha napjait főként ülve tölti, nem kell maratont futnia annak érdekében, hogy élvezze a mozgással járó előnyöket. Bármilyen mozgás jobb a semminél. Kezdjen napi 30 perc sétával. Használja a lépcsőt a lift helyett. Parkoljon pár utcával távolabb a munkahelyétől, vagy szálljon le egy megállóval korábban.
Videó Mozgástippek a hétköznapokra
-
Táplálkozás: Fogyasszon minél több zöldséget, salátát az érelmeszesedés kockázatának csökkentéséért. Csökkentse a vörös húsok fogyasztását, helyettük a bőr nélküli baromfi, hal a legjobb választás. Az egészséges életmódra való váltás kétharmaddal csökkenti az érelmeszesedésből adódó elhalálozás kockázatát.
Megelőzés a 60-as életévekben és későbbi életkorban
A nyugdíjba vonulás éveinek arról kellene szólniuk, hogy élvezze azokat. Azonban ezek azok az évek is, mikor ideje az egészségügyi kockázatokra gondolni. Az első számú veszély ebben az életkorban az érelmeszesedés.
A betegség szövődményeinek aránya 65 év felett a legmagasabb, a halálesetek 85%-a ebben a korcsoportban fordul elő. A kockázatok azonban jelentősen csökkenthetők, ha megváltoztatja a napi rutinját.
Ebben az életkorban a legtöbb embernek gyógyszerre van szüksége a magas vérnyomás és koleszterinszint kezelésére. Ezekkel a gyógyszerekkel drámaian csökkenthetők az érelmeszesedés kockázatai. Ennek ellenére sokan pár hónap múlva abbahagyják a koleszterin gyógyszer alkalmazását, feleslegesen növelve a kockázatot.
-
Testmozgás: A testmozgás pozitív előnyei ebben az életkorban erősebbek, mint valaha. Keressen egy edzőtársat, vigye magával a házastársát vagy a szomszédját!
-
Táplálkozás: Nagyon fontos a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás, odafigyelve az idősödő szervezett megnövekedett folyadékigényére.
WEBBeteg
Forrás: Cs. K., fordító; WebMD
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus