Minden, amit a pulzusról tudni kell

szerző: T. Zs., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Mik befolyásolják? Mennyi a normális érték? Mikor hívjunk orvost? Tudnivalók, amelyekkel mindenképpen tisztában kell lennünk pulzusunkkal kapcsolatban.

Még ha nem is vagyunk sportolók, a pulzusszámadatokkal kapcsolatos ismeretek birtokában könnyebben ellenőrizhetjük egészségi állapotunkat, és talán a felmerülő egészségügyi problémák felderítésében is segítségünkre lehet, ha tisztában vagyunk vele, mi mit jelent.

A pulzusszám megmutatja, hogy percenként pontosan hányat ver a szívünk. Ez a szám minden ember esetében más és más. Pulzusszámunk ismerete fontos egészségmérő eszköz lehet a kezünkben.

Az idő múlásával megváltozhat a pulzus sebessége és ritmusa, ami szívproblémákat vagy egyéb elváltozásokat jelezhet.

Hol mérjük, és milyen a normális pulzusszám?

A pulzus a legkönnyebben a következő testtájakon mérhető:

  • csuklók;
  • a könyökhajlat belső része;
  • nyaki ütőér;
  • lábfej.

Annak érdekében, hogy minél pontosabban megmérhessük pulzusunkat, helyezzük ujjunkat az ütőérre, és számoljuk meg, hányat ver a szívünk 60 másodperc alatt.

Nyugalmi állapotnak nevezzük, amikor nem vagyunk mozgásban, és a szív a legalacsonyabb mennyiségű vért pumpálja az erekbe.

Üléskor, fekvő állapotban, pihenés közben – amennyiben nem vagyunk betegek – a normál pulzusszám 60 és 100 között van. Azonban az ennél alacsonyabb pulzusszám sem jelez feltétlenül rendellenességet. Alacsony pulzusszámot okozhatnak különböző gyógyszerek is, mint például a béta-blokkolók. Azoknak is alacsonyabb lehet a pulzusszáma, akik gyakori fizikai aktivitást végeznek, vagy az átlagosnál többet sportolnak, mivel jellemzően a szívizmuk jobb állapotban van, és nem szükséges nagyobb energiát kifejteniük annak érdekében, hogy a pulzusuk állandó ütemet tartson.

A mérsékelt fizikai aktivitás általában nem billenti ki a pulzust a nyugalmi állapotból. A fitt és jó egészségi állapotban lévők pulzusszáma akár 40 is lehet, míg a kevésbé aktívak pulzusszáma általában 60 és 100 között mozog, mivel az ő esetükben a szívnek nagyobb erőt kell kifejtenie annak érdekében, hogy megfelelő mennyiségű vérrel lássa el a szerveket, és ez könnyen megemelheti a pulzusszámot.

Mi befolyásolhatja a pulzust?

A levegő hőmérséklete: amikor a hőmérséklet (és a páratartalom) megemelkedik, olyankor a szív is több vért pumpál az erekbe, ezáltal a pulzusszám is megnő – általában 5-10 pulzusszámmal.

A testhelyzet: fekvés, ülés és egyhelyben állás közben a pulzusszám általában nem változik. Néha, miután a test álló helyzetbe kerül, az első 15-20 másodpercben a pulzusszám kissé megnőhet, néhány perc elteltével azonban visszatér a nyugalmi állapotba.

Az érzelmek: amennyiben izgatott, ideges, szokatlanul boldog vagy szomorú, a heves érzelmek hatására a pulzusszám szintén megemelkedhet.

A testtömeg: a testtömeg általában nem befolyásolja a pulzusszámot. Túlsúlyos emberek esetében a nyugalmi állapotban mérhető pulzusszám minimálisan megemelkedhet, de ez az érték a legtöbb esetben nem haladja meg a 100-at.

A gyógyszerszedés: azok a gyógyszerek, amelyek meggátolják az adrenalin kötődését a receptorokhoz (béta-blokkolók), csökkenthetik a pulzusszámot, míg a kelleténél nagyobb mennyiségben szedett pajzsmirigyhormon-gyógyszer hatására a pulzus megemelkedhet.

Mikor hívjunk orvost?

Amennyiben béta-blokkolókat szed pulzusszámának (és vérnyomásának) csökkentése, vagy abnormális szívritmus helyreállítása érdekében, orvosa arra kérheti, hogy rendszeresen figyelje meg és jegyezze le pulzusát. A rendszeres mérés segítheti orvosát az Ön számára felírt gyógyszer megfelelő adagolásában, vagy új gyógykészítmény kiválasztásában.

Amennyiben pulzusszáma túlságosan alacsony, vagy olykor hirtelen – és indokolatlan – szívdobogást érez, amely gyengeséggel, szédüléssel, esetleg ájulással jár, konzultáljon háziorvosával. A pulzusszám rendszeres mérése segíthet a pontosabb diagnózis felállításában!

Tovább Mire utal a pulzusszám, Mennyi az optimális tartomány?

Tovább A magas nyugalmi pulzusszám károsítja a szívet és az ereket

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
T. Zs., fordító; American Heart Association
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Pulzus
A pulzus vizsgálata az egyik legrégebben alkalmazott orvosdiagnosztikai módszer, mely a szív hallgatózásával, a vérnyomás mérésével együtt végezve a mai napig nélkülözhetetlen része az általános betegvizsgálatnak.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest