A magas pulzus és a szorongás is okozhat mellkasi fájdalmat

szerző: Dr. Vaskó Péter, kardiológus - Kardioközpont
megjelent:

A mellkasi fájdalom ijesztő tünet, aminek számos forrása lehet, és amelynek mindenképpen utána kell járni. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a lehetséges okokra hívta fel a figyelmet.

Hogyan okozhat mellkasi fájdalmat a szorongás?

A tartós szorongás és a pánikbetegség igen gyakran produkál olyan tüneteket, mint a mellkasi fájdalom, a légszomj, a szédülés, a dezorientáltság, amelyek mind felvethetik a szívbetegség gyanúját is. Hogyan lehetséges az, hogy egy pszichés állapot ilyen fizikai jeleket eredményez?

A pánik szindróma miatti mellkasi fájdalom létrejöhet szív-érrendszeri mechanizmusok miatt, azoktól függetlenül és a kettő kombinációjában is.

Íme, a szív-érrendszertől független okok:

Hiperventiláció: A nagyon gyors, felületes légvétel (azaz a hiperventiláció) csökkenti a vér szén-dioxid szintjét, ami zavartságot, végtagzsibbadást és mellkasi szorítást is okozhat.

A nyelőcső simaizomzatának motoros zavara: Amikor a nyelőcső összehúzódásai szabálytalanná válnak, mellkasi fájdalmat tapasztalhatunk. Ez a fájdalom olyan heveny és intenzív lehet, hogy angina pectoris, de akár szívinfarktus tünetének is tűnhet.

A pánik szindróma ugyanakkor a kardiovaszkuláris rendszerben is eredményezhet fizikai reakciókat, amelyek a következők lehetnek:

  • szívkoszorúér görcs,
  • megnövekedett oxigénigény a szívben,
  • felszökő vérnyomás,
  • kiugró pulzus.

Azok a személyek, akik szoronganak, lehetnek egyben szívbetegek is, illetve a pánik szindróma súlyosbíthatja is a szív-érrendszeri betegségeket.

Tovább Mellkasi fájdalom - Nem csak infarktus okozhatja

A kezelésnek több pilléren kell nyugodnia

Magas pulzusszámot gyakran találunk olyan pácienseknél, akik nem mozognak rendszeresen, akik a munkájukban hajszoltak, túlterheltek. Ilyen esetben az igazi megoldást a rendszeres mozgás beiktatása hozza, mellyel a túlhajszolt szimpatikus idegrendszer aktivitását ellensúlyozni lehet a paraszimpatikus idegrendszer megerősítésével. Fontos, hogy a mozgásnak ilyenkor az alacsony intenzitás tartományban kell lennie. Az edzés pontos célértékeit pulzuskontrollhoz értő edző tudja - felmérés alapján - meghatározni. Ugyanakkor akár magas pulzus, akár mellkasi szorítás, akár más tünet ad okot aggodalomra, az első, legfontosabb lépés a kardiológus felkeresése, ugyanis ki kell zárni vagy fel kell ismerni a mellkasi fájdalmat okozó szívbetegségeket. Ha ez áll a háttérben, egyszerű a továbblépés, hiszen a pontos diagnózisra megfelelő, hatékony kezelés épülhet, amelynek éppúgy része az orvosi ellátás, a rendszeres felülvizsgálat és szükség esetén a gyógyszeres kezelés, mint a megfelelő életmód kialakítása - hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa.

- Bizonyos szempontból a szorongástól szenvedő pácienseknek és a szívbetegeknek is érdemes hasonló életmódbeli tanácsokat megfogadnia. A személyre szabott étkezési- és edzésterv, a káros szokások helyes szokásokkal való helyettesítése egészen konkrét javulást eredményezhet az állapotban, jó formába hozhat, és nem utolsósorban eliminálhatja a betegségtudatot, ha azt érezzük, uralni, formálni tudjuk az életmódunkat, a testünket, mentális állapotunkat.

4 mentális tipp szorongás okozta mellkasi fájdalom esetén

  • Ha közeledni érezzük a fenyegető tüneteket, keressünk biztonságos helyet, ha épp autót vezetünk, húzódjunk félre, álljunk meg.

  • Lélegezzünk mélyeket, összpontosítsunk a lassú légvételre és a lassú kiengedésre.

  • Emlékeztessük magunkat, hogy a fájdalom csak átmeneti, el fog múlni.

  • Számoljunk magunkban vagy vetítsünk magunk elé megnyugtató képeket, hogy eltereljük a fókuszt a rosszullétről.

Tovább Normális szorongás vagy már betegség?

Dr. Vaskó Péterkardio központ
Dr. Vaskó Péter, kardiológus

Cikkajánló

A női ciklus
A női ciklus

Milyen folyamatok zajlanak le?

Cukorbetegség
Cukorbetegség

Lábápolás és szerveink védelme.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest