A vénás tromboembólia kezelése és megelőzése
Mivel a tromboembólia akár az életet veszélyeztető állapottá is válhat, felismerése és mielőbbi kezelése létfontosságú. Miből áll a terápia? Mit lehet tenni a kialakulása ellen?
A téma cikkei |
3/1 A vénás tromboembólia kiváltó okai és tünetei 3/2 Vénás tromboembólia gyanúja – Mire számíthat az orvosnál? 3/3 A vénás tromboembólia kezelése és megelőzése |
A terápia alapvetően véralvadásgátló készítményekre épül
Elsődleges cél a trombózis továbbterjedésének és az embólia kialakulásának megakadályozása. Ezzel együtt pedig cél a kialakult vérrög feloldása. Erre a különböző véralvadásgátló gyógyszerek alkalmasak, amelyeket a kezelőorvos az egyéni jellemzőknek, valamint a beteg állapotának ismeretében választ meg. A véralvadásgátlóknak több változata ismert.
Súlyos esetben vénásan adagolt, nagydózisú véralvadásgátlót szükséges alkalmazni az életveszély elhárítására. Ha nem áll fenn életet veszélyeztető állapot, a beteget a trombózis vagy embólia helyétől függően ágynyugalomba kell helyezni, és bőr alá adható készítménnyel szükséges kezelni.
Az otthoni kezelést számos tényező befolyásolja. A véralvadásgátló adható bőr alá injekció formájában, vagy szedhető szájon át is. Van, amelyiknek a hatását rendszeres vérvétellel ellenőrizni szükséges az esetleges vérszint-változások miatt, de van, amelyik nem igényel szoros követést.
Az, hogy mennyi ideig (hónapokig, évekig vagy élethosszig) szükséges alkalmazni a véralvadásgátlót, továbbá, hogy milyen gyakran, milyen formában és melyik fajtáját, a trombózis méretétől, helyétől és a kiváltó októl függ, de számítanak a beteg egyéb betegségei és az életkora is, ezért mindig egyénileg kell meghatározni ezeket a kérdéseket.
Mit lehet tenni a megelőzés érdekében?
A veleszületett kockázati tényezők önmagukban nem változtathatóak meg. Azonban ismert hajlam esetén vannak olyan teendők, amelyekkel jelentősen csökkenthetők a tromboembólia kialakulásának esélyei. Éppen ezért fontos a trombózishajlam szűrése, ha ismert beteg van a családban. A szerzett hajlamoknak viszont csak egy része kerülhető el vagy kezelhető.
Trombózishajlam esetén:
- Ha van rá mód, fontos a kiváltó ok megszüntetése.
- Kerülendő a fogamzásgátló szedése - ezért szükséges minden esetben a gyógyszer szedését orvossal egyeztetni és felíratni.
- Bizonyos állapotokban megelőzésként orvosi tanácsra véralvadásgátló alkalmazása válhat szükségessé.
- Fontos az életkornak és általános állapotnak megfelelő testmozgás.
- Alsó végtagi panaszok vagy terhesség esetén kompressziós harisnya, fásli viselése javasolt.
Bővebben Mikor segít a kompressziós harisnya?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus