A pénz miatti aggodalmak károsítják a szívet

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Aki pénzügyi válságba kerül, annak különös figyelmet kell fordítania az egészségére: drasztikus jövedelemvesztés után a következő években nő a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázata.

A pénzproblémák és a rossz egészségi állapot gyakran együtt járnak. Amerikai kutatók azt vizsgálták, hogy a súlyos pénzügyi veszteségnek milyen hosszú távú hatása van a szív egészségére. Ehhez 4033 résztvevő karrierjét kísérték figyelemmel 25 éven át.

Az 1990-es évek elején a résztvevők 23 és 35 év közöttiek voltak. A Miami Egyetem kutatói, Tali Elfassy és Samuel L. Swift által vezetett kutatásban az olyan egészségügyileg releváns tényezőket dokumentálták, mint az életmód és egészség. Az első 15 évben rendszeresen megkérdezték a résztvevőket a pénzügyi veszteségeikről, a következő évtizedben pedig a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és a mortalitást dokumentálták.

A bevételkiesés után a kockázat megduplázódott

A kutatók 2005 és 2015 között 106 olyan szív- és érrendszeri eseményt regisztráltak, mint például a szívinfarktus, a stroke vagy a szívbetegség. Azok a résztvevők, akik a korábbi években a bevételük 25%-át elvesztették, kétszer olyan valószínűséggel voltak az ilyen jellegű betegségekben érintettek. Például, aki hirtelen 20 000 dollárt vesztett el, annál a kockázat megháromszorozódott. Akik pedig egynél több pénzügyi válságot tapasztaltak, különösen veszélyeztetettek voltak: az érintettek két és félszer gyakrabban betegedtek meg valamilyen szív- és érrendszeri betegségben.

A tanulmány ideje alatt elhunyt 164 résztvevőnél az elhalálozás valószínűsége nagyobb pénzügyi veszteség után háromszor magasabb volt.

"Az alacsony jövedelem gyakran összefügg az olyan egészségtelen viselkedéssel, mint például a megnövekedett alkoholfogyasztás, a dohányzás és a fizikai inaktivitás, amelyek elősegítik a szív- és érrendszeri betegségeket" – írják a kutatók. Ezért már a kezdetektől fogva ezeket a tényezőket a számításukban is figyelembe vették.

Mentális stressz a pénzügyi gondok miatt

Az állandó pszichés stresszt, amit a pénzhiány okoz, a kutatók a megfigyelt kapcsolat központi tényezőjének tekintik. A stressz alatt a vérnyomás emelkedik – nemcsak akut stresszhelyzetben, hanem hosszú távon is. Ez arányosan növeli a kardiovaszkuláris kockázatot.

Ezen túlmenően, korábbi vizsgálatokban azoknál az embereknél, akiknek jövedelme megszakadt, magasabb volt a C-reaktív fehérje szintje – ez jelzi a szervezetben a megnövekedett gyulladásos folyamatokat, melyek elősegítik az arterioszklerózis kialakulását, ami a legtöbb szív- és érrendszeri betegség gyökere.

Egy másik lehetséges ok, hogy azok, akik hirtelen pénzügyi nehézségben szenvednek, gyakran nem rendelkeznek megfelelő támogatói védőhálóval, írják a kutatók.

Bizonytalan munkakörülmények a fiataloknál

"A fiatalfelnőtt-kori jövedelemveszteség fontos és független tényező a szív- és érrendszeri betegségekben és a korai elhalálozásban" - írják a szerzők. Ez még erőteljesebb lehet a fiatalok egyre bizonytalanabb munkaerőpiaci helyzetével a jövőben. A pénzügyi veszteségek leginkább a kevésbé képzetteket, munkanélkülieket, nőket és színes bőrűeket érintették. A dohányosok, a nem házasságban élők, valamint a depressziós tünetektől szenvedők is gyakrabban érintettek.

Tovább Mi a teendő szívinfarktus esetén?

Tovább Fiatalkori szívinfarktus

Tovább Hogyan előzehtő meg a hirtelen szívhalál?

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító;
Geldsorgen belasten das Herz, Christiane Fux (NetDoktor.de)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest