Thrombophlebitis (trombózissal kísért felületi visszérgyulladás)

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, Dr. Müller Mariann frissítve:

A thrombophlebitis a felületi vénák vérrög által okozott elzáródását jelenti, melyet a visszerek és a környező szövetek gyulladása kísér. A visszérgyulladásnak ez a vérrögképződéssel kísért típusa igen gyakori szövődmény visszértágulat esetén.

A vénák gyulladásos betegségei

A vénás keringési zavarok részeként gyakran alakul ki a vénafal károsodása, ezáltal vénagyulladás, flebitis (phlebitis). Az érintett vénák alapján két nagy betegségcsoportot különíthetünk el. A mélyebben fekvő, nagyobb átmérőjű vénák megbetegedése esetén gyakori a mélyvénás trombózis bekövetkezése, ugyanakkor a bőrfelszínhez közelebbi ún. felületes vénáknál is kialakulhat visszérgyulladás (phlebitis superficialis, felületesvéna-gyulladás), amit gyakran kísér vérrög miatti elzáródás, azaz tromboflebitis (thrombophlebitis superficialis).

A mélyvénás trombózis súlyosabb, életet veszélyeztető állapot, de a felületi visszérgyulladás is jelentős fájdalommal járó betegség, különösen trombus esetén, ami a beteg számára sokszor nehezen különíthető el a mélyebben fekvő vénák trombózisától. A visszérgyulladás kifejezés alatt általában a felületes vénák gyulladását értjük (trombózissal, vagy annak hiányában).

A visszérgyulladás és -elzáródás tünetei

A vérröggel (trombussal) nem kísért visszérgyulladás legtöbbször fájdalmas tünetekkel jár. Néhány nap alatt magától is gyógyulhat, de sokszor kezdeti állapotot jelöl, és később vérrög alakul ki a gyulladt visszerekben. Tünetek:

  • általában az egyik alsó végtagon megjelenő hosszanti vörös csík, vagy nagyobb kiterjedésű piros foltok;
  • a bőrpanaszok helye nyomásérzékeny, fájdalmas.

Thrombophlebitis, azaz vérröggel kísért visszérgyulladás esetén az előbbiek mellett az alábbi tünetek jelentkeznek még:

  • Az elzáródott véna gyakran tömött, érzékeny köteg formájában kitapintható és a végtag felemelése során is fennmarad.
  • A bokák bedagadnak (ez a keringés károsodását jelzi), nehézláb-érzés alakul ki.
  • Általában hőemelkedés kíséri.
  • Időnként magas láz jelentkezik, ami azonban már felülfertőződésre hívhatja fel a figyelmet. Ilyenkor a gyulladt, piros bőrterület rendszerint meghaladja a véna szélét, lüktetés tapintható, esetenként gennyesedés látható.

Thrombophlebitis
Thrombophlebitis bőrtünetei

A mélyvénás trombózishoz sok tekintetben hasonlóak a panaszok, ám míg a felületes visszerek gyulladása esetén a vénák tapinthatóak, mélyvénás trombózis esetén a láb feszessé válása jellemző, a duzzanat és a fájdalom erőteljesebb, az érintett terület meleg tapintatú.

A tünetek megléte, hiánya, jellemzője szakmailag nem elég sem a felületesvisszér-gyulladás igazolásához, sem a mélyvénás trombózistól való elkülönítéshez. Duplex ultrahang (érultrahang) vizsgálattal dönthető el, hogy csak a véna gyulladásáról vagy elzáródásáról is beszélünk, és az mely ereket érinti.

Mi okozhat thrombophlebitist?

A trombózissal kísért visszérgyulladás közvetetett oka a rendellenes keringés. Leggyakrabban a visszeres lábon kitágult erekben jelentkezik. A gyulladás és a trombózis kapcsolata kétirányú: előfordul, hogy a gyulladt vénafal miatt alakul ki a vérrög, más esetekben a kitágult visszerekben kialakuló pangás járul hozzá a véralvadás megváltozásához, a trombusok kialakulásához, és az elzáródás jelentkezik visszérgyulladás formájában.

A thrombophlebitis rizikóját leginkább az egészségtelen életmód (mozgásszegény életmód, dohányzás) és a kezeletlen visszértágulat fokozza.

Tovább A kezeletlen visszértágulat szövődményei

Normál ereknél is kialakulhat azonban a vérrög. Kiválthatja egy egyszerű ütés, vagy túl szoros harisnya, cipő viselése is, amelytől sérül az ér belhártyája, ezáltal begyullad az érfal.

Amennyiben nem visszértágulathoz kapcsolódóan jelentkezik, és a folyamat migráló (eltérő vénaszegmenseken jelentkező) vagy kiújuló, mindenképp indokolt a véralvadás zavarait kizárni, melyet rosszindulatú betegség, illetve trombofilia (trombózishajlam) is okozhat. A migráló folyamat hasnyálmirigyrák jellegzetessége lehet (Trousseau-szindróma).

Egyéb kockázati tényezőt jelent:

  • korábbi mélyvénás trombózis,
  • műtét, szkleroterápia,
  • krónikus vénás elégtelenség,
  • fekvőbetegek mozgásszegény életmódja,
  • terhesség,
  • elhízás,
  • fertőzés,
  • intravénás katéterezés vagy kábítószerhasználat.

Felsővégtagi felületes vénás trombózis meglehetősen ritka, általában intravénás katéterezés szövődményeként alakul ki.

Kivizsgálás

A diagnózis elsősorban a fizikális vizsgálaton, szükség esetén ultrahang- és laborvizsgálaton alapszik.

  • Érultrahang - A legfontosabb vizsgálati módszer az érultrahang (Doppler-ultrahang), amellyel a vénás ér áramlása vizsgálható. Az ún. color-Doppler vizsgálat egyértelműen elkülöníti a mélyvénák és a felületes vénák érintettségét. Szükség esetén CT-vizsgálat is kérhető, ha nem ítélhető meg pontosan a véna érintettsége, de erre csak kivételes esetben van szükség.
  • Laborvizsglatok - A gyulladásos értékek emelkedése jellemzi általában a felületesvisszér-gyulladást (CRP magasabb, vérképben fehérvérsejtszámok közül emelkedett neutrofilszám). A vénán belül kialakult vérrög nem specifikus markere a D-dimer teszt, melynek értékelése elővigyázatosságot igényel. Amennyiben negatív, mélyvénás trombózis kicsi eséllyel van jelen. Ha pozitív, akkor feltehetően fennáll mélyvénás trombózis, de mivel a D-dimer értéke gyulladásban, terhességben, daganatban, krónikus betegségben is magas lehet, mindig észben tartjuk, hogy pozitív D-dimer teszt nem csak trombózist jelölhet. Ha felmerül az örökletes trombózishajlam, ebbe az irányba is kérhető vérvizsgálat.

A cellulitisz, a rovarcsípés-reakció, a lymphangitis (nyirokérgyulladás), több bőrgyógyászati kórkép (erythema nodosum, cutan polyarteritis nodosa, sarcoid granuloma), az ínhüvelygyulladás (tendinitis) és a Kaposi-szarkóma a klinikai kép alapján összetéveszthető a felületes vénás trombózissal.

A thrombophlebitis veszélyei

A felületes vénás rendszerben képződő vérrög átsodródhat a mélyvénás rendszerbe, amely már veszélyes állapot: ha ott leszakad egy vérrög darabja, a tüdő ereiben megállva halálhoz is vezethet. Az ún. axiális (a végtag hosszanti tengelyével párhuzamos futó vénák) felületes vénákat érintő thrombophlebitis esetén az egyidejű vagy idővel kialakuló mélyvénás trombózis ill. a tüdőembólia esélye igen magas, minden negyedik betegnél számolni kell ezen szövődményekkel.

Axiális vénák: a véna saphena magna a comb ill. a lábszár belfelszínén fut, az elülső járulékos saphena véna a comb elülső oldalsó részétől a lágyékhajlat felé fut, a véna saphena parva a lábszár hátulsó részén a bokától a térdhajlat felé tart. Ezek a vénák mélyebben helyezkednek el, emiatt a gyulladásuk, rögösödésük esetén a bőrtünetek nem olyan kifejezettek.

A felszínes vénák trombózisa esetén „roncsolódhat” a véna vagy a vénabillenytű, amely krónikus vénás elégtelenséget okozhat. Ebben az állapotban a visszeres panaszok fokozódnak: tartósan duzzadt, fájdalmas, göbösen megvastagodott, kitüremkedő eres lesz a láb.

Kezelés a trombózissal kísért visszérgyulladás esetén

Thrombophlebitis kezelésében fontos az életviteli szabályokra való odafigyelés:

  • Javasolt a séta, a járógyakorlatok végzése. Az ágynyugalom még tovább ronthatja a trombózis kialakulásának esélyét.
  • Nyugalmi helyzetben (ülve vagy fekve) fontos a láb megemelése, hogy elősegítse a vér szív felé folyását.
  • Oda kell figyelni a bő folyadékfogyasztásra, mivel a csökkent bevitel megnöveli a trombózisveszélyt. Semmilyen körülmények között nem szabad tehát kevesebbet inni, a WC-re menés kellemetlenségeit kivédendő sem.
  • A melegvizes fürdő kerülendő, a gyulladt végtag hideg borogatása kedvező hatású.

Az konzervatív orvosi kezelési eljárások közül az alábbiakra kerülhet sor:

  • Gyulladásgátló gyógyszer adására általában sor kerül.
  • Antibiotikus kezelés csak gennyesedő esetekben, magas láz esetén indokolt.
  • A szövődmények elkerülésére, illetve a további trombózis megakadályozására átmenetileg vérhígító adására (antikoaguláns kezelés) is sor kerülhet.
  • Fásli vagy kompressziós harisnya viselése javasolt, kivéve, ha a bőr gyulladt vagy sebes.

A phlebitis superficialis ill. a thrombophlebitis általában néhány nap alatt a fent említett kezelésre gyógyul.

Ritka esetben műtéti beavatkozás is indokolt lehet:

A fájdalmas, illetve ismétlődően elzáródó visszereket műtétileg el lehet távolítani. A visszérműtét során egy kis bemetszésen keresztül egy hosszú vénaszakasz is kivehető. Nagyon gyakran a páciens a műtét után már két héten belül vissza tud térni a normális napi tevékenységeihez. A felszínes véna eltávolítása nem fogja befolyásolni a végtag keringését, mert az alsó végtagban elsősorban a mélyvénák felelősek a nagyobb mennyiségű vér továbbításáért. Ezt a beavatkozást nagyon gyakran kozmetikai okokból is elvégzik.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizáta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes belgyógyász, hematológus; Dr. Müller Mariann bőrgyógyász

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest