Hogyan kezelhető a szívritmuszavar?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A szívritmuszavar a szabályostól eltérő szívműködés. Ez jelentheti azt, hogy a szív a normálistól gyorsabban (tachycardia) vagy lassabban (bradycardia) működik vagy a ritmus nem egyenletes.

A téma cikkei
5/1 Szívritmuszavarok (arrhythmia)
5/2 Az arrhythmiák típusai
5/3 A szívritmuszavar okai és rizikófaktorai
5/4 A szívritmuszavar diagnózisa
5/5 Hogyan kezelhető a szívritmuszavar?

A ritmuszavar lehet időleges (csak néha, rövid időre mutatkozik), de lehet állandóan fennálló is. Jelentősége és súlyossága a panaszt nem okozó, kezelést nem igénylőtől az életveszélyes és azonnali kezelést igénylőig terjedő spektrum. Szívritmuszavar előfordulhat ép szív mellett is, valamennyi szívbetegség előidézheti, de számos esetben szíven kívüli ok a magyarázat (pl.: pajzsmirigybetegség, a szervezet oxigénhiánya, stressz, a vér vegyhatásának vagy ionszintjeinek kóros változása). Ennek megfelelően előfordulhat, hogy van ritmuszavar, de nem kell kezelni, lehet, hogy nem magát a ritmuszavart kell kezelni, hanem a kiváltó más betegséget vagy korábban említett okokat.

A szívritmuszavar veszélytelen fajtái esetén a kezelés nem szükséges. Orvosa akkor javasolhat valamilyen terápiát, ha az arrhythmia súlyos tüneteket okoz, vagy valamilyen más súlyos megbetegedés kockázatát növeli.

A bradycardiák kezelése

Abban az esetben, hogyha a bradycardia (lassú szívverés) hátterében nem áll jól kezelhető ok, például pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreoidismus), vagy valamilyen gyógyszer mellékhatás, pacemakeres kezelés javasolt. A pacemaker egy kisméretű, elemmel működő készülék, amit általában a kulcscsont közelébe ültetnek be. A pacemakertől egy vagy több elektróda fut az ereken keresztül a szív belsejéhez.

Abban az esetben, ha a szívfrekvencia túlságosan meglassul, vagy a szív esetleg leállna, a pacemaker elektromos impulzusokat juttat el a szívbe, ezáltal lehetővé téve, hogy a szív egyenletes frekvenciával verjen.

A legújabb pacemakerek képesek monitorozni és szabályozni a pitvar, a kamra, vagy mindkettő megfelelő sorrendben történő összehúzódásait, ezáltal maximalizálva a szív vérpumpáló teljesítményét. Továbbá orvosa be tudja úgy programozni pacemakerét, hogy az, az Ön igényeinek legjobban megfelelő szívműködést eredményezzen.

A tachycardiák kezelése

A pitvari vagy kamrai eredetű tachycardiák kezelésében az alábbi eljárások kaphatnak szerepet.

Vagus manőverek. Szupraventrikuláris tachycardia néha megállítható bizonyos manőverek segítségével, pl. a lélegzet visszatartásával, erőlködéssel, az arc jeges vízbe való mártásával, vagy köhögéssel. Orvosa lehet, hogy emellett még további manővereket fog javasolni a szapora szívverés csökkentésére. Ezek a manőverek a szívfrekvenciát szabályozó ideget, a bolygó ideget aktiválják, ezáltal a szívet lassabb működésre késztetik.

Gyógyszeres kezelés. A tachycardia számos fajtája jól reagál a különböző antiarrhythmiás készítményekre. Ezek nem orvosolják a problémát, azonban csökkenthetik a tachycardiás események számát, vagy lelassíthatják a szívet, amikor ilyen esemény fennáll. Nagyon fontos, hogy az antiarrhythmiás gyógyszereket pontosan úgy szedje, ahogy azt orvosa javasolja a szövődmények elkerülése végett.

Kardioverzió. Hogyha Önnek pitvari tachycardiája van, ide értve a pitvarfibrillációt is, orvosa kardioverziót alkalmazhat, amely során egy elektromos sokk segítségével megpróbálják a szív normális ritmusát visszaállítani. Általában ezt külső sokkolással végzik kórházi intenzív osztályon. Az eljárás alatt Ön valószínűleg érzéstelenítőket kap, így nem fog fájdalmat érezni.

Bővebben A kardioverzióról részletesen

Ablatiós beavatkozás. Ezen eljárás során az ereken keresztül egy, vagy több katétert vezetnek be a szív üregeibe. Ezeket a korábban arrhythmia központként azonosított területekre helyezik. A katéter hegyén található elektródákat radiofrekvenciás energia segítségével felmelegítik. Másik módszernél a katéter hegyét lehűtik, ez által megfagyasztják a kórosan működő területet. Mind a két módszer segítségével a szívizom egy kis területét károsítják (ablatálják) ami egy elektromos blokádot hoz létre az arrhythmiát keltő területen. Általában ez megszünteti az arrhythmiát.

Beültethető készülékek. A szívritmuszavarok kezelésében beültethető készülékek is szerepet kaphatnak.

  • Pacemaker. A pacemaker egy olyan beültethető készülék, ami a lassú szívverést tudja felülszabályozni. Egy kis műtéti eljárás keretében helyezik be a kulcscsont alá a kisméretű elemmel működő készüléket. A készüléket egy szigetelt vezeték köti össze a szív jobb oldalával. Ha a pacemaker túl lassú szívfrekvenciát vagy a szív megállását detektálja, akkor elektromos impulzust bocsát ki, ezáltal stimulálva a szívet az újabb összehúzódásokra. A legtöbb pacemakerben van egy olyan érzékelő, ami leállítja a pacemaker működését, ha a szív egy bizonyos frekvenciánál magasabb frekvenciával működik, és újraindul, ha a szívműködés lelassul. A pacemakerről bővebben

  • Beültethető cardioverter-defibrillátor. Orvosa akkor javasolhatja Önnek ezt a készüléket, hogyha nagy a kamrai tachycardia vagy a kamrafibrilláció kialakulásának kockázata. A beültethető cardioverter-defibrillátor egy olyan telepről működő egység, amit a kulcscsont közelében ültetnek be. A készüléktől egy vagy két vezeték fut a vénákon keresztül a szívbe. A készülék folyamatosan monitorozza a szívműködést. Ha a készülék kamrai tachycardiát, vagy kamrafibrillációt észlel, akkor alacsony, vagy nagy energiájú kisülést indít el, ezáltal visszaállítva a szívben a normális ritmust. A készülék segítségével csökken a végzetes kimenetelű arrhythmiák kockázata. Ezen speciális pacemaker beültetését minden esetben koszorúér-katéterezés előzi meg, mert az esetleges koszorúér-szűkület megoldása feleslegessé teheti ezen készülék alkalmazását.

Életviteli tanácsok

Az arrhythmiákat gyakran a háttérben álló szívbetegségek okozzák, éppen ezért orvosa javasolhatja, hogy az egyéb kezelések mellett módosítson életmódján, ezáltal hozzájárulva szíve egészségéhez.

  • Fogyasszon szívbarát ételeket!
  • Fokozza fizikai aktivitását!
  • Hagyja abba a dohányzást!
  • Csökkentse a koffein és az alkohol bevitelét!
  • Próbálja meg csökkenteni a stresszt az életében!
  • Kerülje a különböző stimuláló gyógyszereket, pl. a vény nélkül kapható nátha és megfázás kezelésére szolgáló készítményeket, továbbá az orrcseppeket!

Maze-eljárás. A műtéti eljárás lényege az, hogy a pitvarban végzett sebészi bemetszések segítségével állítják meg az arrhythmiát. A bemetszések hegesednek és az elektromos tevékenységet egy bizonyos szabályos mederbe kényszerítik úgy, hogy a pitvar tetejéről az aljára terjedjen. Az eljárásnak magas a sikerességi aránya, azonban mivel nyílt mellkasi műtétet igényel, általában csak a többi kezelésre nem reagáló betegeknél alkalmazzák. A hegek létrehozásához mind hideg, illetve meleg hőhatást alkalmazhatnak.

Kamrai aneurizma műtét. Bizonyos esetekben, a szívben található aneurizma (a bal kamra falának körülírt kiboltosulása szívinfarktus után) felelős az arrhythmia kialakulásáért. Abban az esetben, ha sem a katéter abláció, sem pedig az implantált kardioverter nem működik, műtétre lehet szükség. A műtét során eltávolítják az arrhythmiát okozó aneurizmát. Gyakran az arrhythmia megszüntethető azáltal, hogy az abnormális ingerület keletkezésének helyét eltávolítják.

Coronaria-bypassműtét. Abban az esetben, ha Önnek súlyos koszorúsér betegsége van a gyakori kamrai tachycardia mellett, orvosa coronaria-bypassműtét elvégzését javasolhatja. Ez javíthatja a szív vérellátását, ezáltal csökkentve a kamrai tachycardiák kialakulásának gyakoriságát.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

5/4 A szívritmuszavar diagnózisa | 5/5 | Következő oldal

Cikkajánló

Szívritmuszavarok (arrhythmia)

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívritmuszavar
A legtöbb embernél kialakulhat időnként szabálytalan szívverés, ilyenkor érezhetjük úgy, hogy szívünk egy ütést kihagyott vagy összevissza ver. Az arrhythmiák általában veszélytelenek, de vannak olyan formáik, amik súlyos tüneteket okozhatnak, sőt néha az életet veszélyeztethetik.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest