Aterotrombózis - Mit okozhat az érelmeszesedés?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Számos szív- és érrendszeri betegség egységes alapfolyamatra vezethető vissza. Ahogy az aterotrombózis (atherothrombosis) elnevezése is utal rá, a betegség az atherosclerosis, azaz az érelmeszesedés talaján alakul ki.

Atherothrombotikus betegségről akkor beszélhetünk, ha az ér falában levő, zsírból és egyéb anyagokból kialakult plakk bereped, és a felszínén thrombus alakul ki. A tünetek attól függnek, hogy a szervezet mely területét látja el a beszűkült vagy elzáródott ér. Az aterotrombózis legjellegzetesebb megjelenési formái az alábbiak:

Az atherothrombotikus betegség különböző megjelenési formáit nemcsak a közös alapfolyamat kapcsolja össze. Nemzetközi kutatások eredményei szerint az infarktuson átesett betegek nagyobb valószínűséggel, hamarabb kapnak stroke-ot (szélütést, agyvérzést), mint egy újabb infarktust, illetve négy éven belül infarktus alakulhat ki a stroke-on átesett betegek esetén is. Az érelmeszesedés tehát az egész érrendszert érinti (globális betegség), de nem egyforma súlyosságú a különböző érterületeken.

Hogyan alakul ki az aterotrombózis?

Plakkok lerakódásaAz alapbetegség - az érelmeszesedés (atherosclerosis) - már kora gyermekkorban elkezdhet kialakulni, majd az évek során folyamatosan, némán terjed, egyre több eret érintve. Az előrehaladás gyorsasága a rizikófaktoroktól függ, ezek számát tudjuk csökkenteni a helyes életmóddal.

Az érelmeszesedés során a nagy és közepes erek falaiban lerakódnak a vérben található zsírok, majd rostok és ásványi anyagok is felgyülemlenek, ami csökkenti az erek rugalmasságát és átjárhatóságát. A klinikailag is észlelhető tünetek későbbi életkorban jelentkezhetnek, amikor egy ilyen plakk megreped, rajta vérrög alakul ki thrombotizál és elzárhatja az érrendszer egy-egy szakaszát.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest