A perifériás artériás betegség (PAD) és tünetei

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Hogyha lábai fájnak, zsibbadnak, járáskor meg kell állnia, mert begörcsöl a vádlija, vagy a perifériás artériás betegség egyéb tüneteit észleli, akkor ne legyintsen, és ne írja ezeket a természetes öregedés számlájára! A korai diagnózis és kezelés ugyanis hozzájárul a szívbetegség és a stroke kialakulásának megelőzéséhez is.

A téma cikkei
3/1 A perifériás artériás betegség (PAD) és tünetei
3/2 A perifériás artériás betegség kivizsgálása
3/3 Hogyan kezelhető a PAD?

A perifériás artériás betegség (PAD) egy gyakran előforduló érbetegség, amelyben a beszűkült artériák csökkentik a végtagok - általában az alsóvégtagok - vérellátását. A betegség kialakulásakor a vérellátás általában nem elegendő a szövetek szükségleteinek kielégítésére, és ez okozza a tüneteket.

Milyen tünetek hívhatják fel a figyelmet a betegségre?

Leggyakrabban gyaloglás közben jelenik meg a lábfájdalom, kialakul a claudicatio intermittensnek nevezett állapot (időszakos sántítás). Ami azonban a betegség által okozott közvetlenül érzékelhető tüneteknél nagyobb veszélyt jelent, az az, hogy nagy valószínűséggel a PAD csak az egyik megjelenési formája a szervezet összes erét érintő általános érelmeszesedésnek, amely később csökkentheti a szív és az agy vérellátását is.

Szigorúan értelmezve a perifériás artériás betegség megnevezést bármilyen a szívtől perifériásan, tehát a szíven kívül eső ereket érintő megbetegedésre lehetne alkalmazni, azonban ezt a fogalmat általában a medence, illetve a végtagok artériás keringési zavarára tartják fent. Gyakran mozgással, egészséges étrenddel, a dohányzás elhagyásával sikeresen kezelhető a perifériás artériás betegség.

A perifériás artériás betegségben szenvedő betegek több mint felénél a tünetek nagyon enyhék, vagy a betegek teljesen tünetmentesek. Körülbelül a betegek felénél súlyosabb tünetek, többek között a claudicatio intermittens alakul ki.

Ez az időről időre kialakuló sántítás bizonyos mozgás hatására kialakuló izomfájdalom, izomgörcs miatt jelentkezik, és néhány perces pihentetés után elmúlik. A fájdalom helye függ a szűkült, illetve elzáródott artéria helyétől. A leggyakrabban a fájdalom a vádliban jelentkezik. A betegség súlyossága széles határok között mozoghat. A fájdalom lehet enyhe, de lehet akár a mozgást súlyosan korlátozó mértékű is. A súlyos claudicatio intermittens korlátozhatja a mozgás végzését.

A perifériás artériás betegség előrehaladásával a fájdalom a betegség előrehaladottabb stádiumában kialakulhat nyugalomban, illetve fekvés során is. Ilyenkor már ischaemiás nyugalmi fájdalomról beszélhetünk. Ez a fájdalom olyan intenzitású lehet, hogy az már akadályozhatja az alvást, illetve felköltheti Önt álmából is. A fájdalom átmenetileg csökkenthető, ha a lábakat lelógatja az ágyról, vagy körbejárkál a szobában.

A PAD egyéb tünetei
  • A lábfej zsibbadása, gyengesége.
  • Hideg lábfej.
  • A lábfejen, lábujjakon, illetve a lábszáron kialakuló nem gyógyuló sebek.
  • A lábak elszíneződése.
  • A lábon a szőr elvesztése, illetve a körmök elváltozásai.
Rizikófaktorok

A PAD kialakulásának rizikófaktorai az alábbiak:

  • dohányzás,
  • 50 év feletti kor,
  • cukorbetegség,
  • elhízás,
  • magas vérnyomás, illetve magas vérnyomás a családban,
  • magas koleszterinszint, vagy magas koleszterin-, trigliceridszint a családban.

A PAD-hoz vezető okok

A perifériás artériás betegség leggyakoribb oka az érelmeszesedés. Az érelmeszesedés során az érfalban zsíros plakkok alakulnak ki, szűkítve az ér átmérőjét és csökkentve a vér átáramlását. Bár általában az érelmeszesedés kapcsán elsősorban a szívről beszélünk, a betegség általában a szervezetben megtalálható összes artériát érintheti.

Amikor a betegség a szívizmot ellátó ereket érinti, akkor az mellkasi fájdalmat (anginát) idézhet elő, illetve súlyosabb esetben szívinfarktust eredményezhet. Amikor a nyak, illetve az agyi ereket érinti, akkor stroke-ot eredményezhet. Amikor a végtagok ereit érinti, akkor perifériás artériás betegséget okozhat.

Ritkábban a perifériás artériás betegség oka az artériákban kialakuló véralvadék, de eredményezheti a végtag sérülése, a szalagok, illetve izmok rendellenes anatómiája, vagy gyulladásos megbetegedés is.

Azok az emberek, akik dohányoznak vagy cukorbetegek, sokkal nagyobb valószínűséggel fognak a perifériás artériás betegségnek különböző szövődményeivel, például a szöveti elhalással (gangrena) találkozni, mint azok, akik nem.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Hívja fel orvosát, és azonnal egyeztessen időpontot, hogyha a perifériás artériás betegség (PAD) jellegzetes tünetei közül tapasztalja valamelyiket.

  • Lábfájdalom, amelyik jellegzetesen egy bizonyos távolság megtétele után alakul ki.
  • A láb zsibbadása, gyengesége.
  • Hideg láb, lábfej.
  • Nem gyógyuló sebek a lábujjakon, lábfejen, lábszáron.
  • A láb színének változása.
  • A lábfejen és a lábakon a szőr elvesztése.
  • A lábkörmök változása.

A perifériás artériás betegség korai diagnózisa és kezelése nemcsak a végtagok egészségének megőrzése miatt fontos, hanem azért is, mert így a figyelem az egyéb érbetegségek esetleges jelenlétére irányulhat.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

3Előző oldal 3/1 | 3/2 A perifériás artériás betegség kivizsgálása

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest