A galagonya, a domboldalak fehér ruhás menyasszonya, a szív gyógynövénye

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

Bár a galagonyáról leginkább Weöres Sándor versének egy részlete jut elsőként eszükbe (őszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája). Ugyanakkor nemcsak a termése, hanem a május-júniusban fehér virágokkal virító növény virágzó hajtásvége is rendelkezik gyógyászati hatással.

Az egybibés galagonya (Crataegus monogyna) és a cseregalagonya (Crataegus laevigata) a rózsafélék közé tartozó tövises cserjék. Virágjaik csak a portokok színében különböznek (sárga, illetve sötétbíbor). A hivatalos magyar Gyógyszerkönyvben a galagonya termése, virágos hajtásvége, annak száraz és folyékony kivonata található meg. A kivonatok jellemzően többféle galagonya faj terméséből és virágos hajtásvégéből készülnek.

Cseregalagonya (Crataegus laevigata)

Eredetileg emésztési panaszok, köszvény és menstruációs görcsök kezelésére használták. Szívelégtelenség kezelésére a 17. században kezdték alkalmazni. Majd idegrendszeri és szívnyugtatóként használták. Mára már a szívelégtelenség kiegészítő kezelésére is alkalmazható.

Hatóanyagai

A galagonyakivonatok összetevői nem teljesen ismertek még, a hatásért biztosan felelnek a procianidinek, a készítmények többségét erre standardizálják. Ezenkívül megemlítendő a flavonoidtartalom. A virágzó ágvég tartalmaz flavonoidokat (1,5-2,5%) és (2,5%) procianidint. Az áltermésben a flavonoidok mennyisége kisebb, a procianidineken kívül triterpéneket is tartalmaz.

A galagonya gyógyhatásai

  • A szívben fokozza az összehúzódások erejét, az erekben dilatációt okoz, így csökken a szív utóterhelése, mérsékli a szív munkáját;
  • Csökkenti a szívizom ingerlékenységét, ezáltal a szívritmuszavar (aritmia) kialakulásának a veszélyét;
  • Javítja a szívkoszorúerek vérellátását;
  • A galagonya előnye, hogy a terápiás szélessége nagy, így az esetleges adagolási hibák sem járnak nagy veszélyekkel;
  • Mérsékelten csökkenti a vérnyomást;
  • Csökkenti az összkoleszterin és az LDL (rossz) koleszterin szintjét;

Alkalmazása

A galagonya virágos hajtásvégét tartalmazó készítmények indikációja a szívelégtelenség enyhe formájának kezelése (Szakmailag NYHA I.-II. stádium). A szívelégtelenség egy olyan krónikus betegség, amelyben a szívizom teljesítménye csökken, ezáltal a perctérfogat (a percenként továbbított vér mennyisége) csökken. Következménye, hogy a szervezet oxigénigényét nem képes fedezni a keringő vér mennyisége. A betegség főként az idős korosztályt érinti. Életüket megnehezíti a betegség olyan tünetei miatt, mint a nehézlégzés, a fáradékonyság, a láb dagadása.

A maximális hatás kialakulásához legalább 6 héten át folyamatosan kell alkalmazni a galagonyát. A terápiában a galagonyatea önmagában is alkalmazható, a virágos ágvég napi adagja 6 gramm. Gyógyteakeverékekben és gyári készítményekben is alkalmazható. A szívműködést javító gyógyteakeverékek a galagonya mellett kiegészítő komponensként tartalmazzák a szúrós gyöngyajakfüvet, mely ideges eredetű szívpanaszok esetén használatos, a citromfű és a macskagyökér összetevők pedig nyugtató hatásuk révén csökkenthetik az ideges szívpanaszokat. A gyári készítmények között találhatunk gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményt is, melynek hatását orvosi vizsgálat eredménye igazolja, és étrend-kiegészítőket is.

A kezelés eredményességét jelzi, hogy nő a beteg fizikai terhelhetősége, a szív pumpafunkciója javul, és a beteg fent említett panaszai mérséklődnek. A galagonyakezelés csökkentheti a szíveredetű halálozást enyhébb fokú szívelégtelenségben szenvedőknél. Ebben a szívműködés javulásának, és a növény szívritmuszavarellenes hatásának is szerepe lehet.

Lehetséges mellékhatásai

A galagonya terápiás alkalmazása rendkívül biztonságos. Mindössze néhány esetben számoltak be enyhe gyomor-bélrendszeri panaszokról, fejfájásról, szívdobogásérzésről.

Ellenjavallata

Várandósság és szoptatás alatt alkalmazása nem ajánlott.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Oxygen Medical - Dr. Babai László, prevenciós szakértő

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest