Mit kell tudni a vérrögről? Mi a trombus és mi az embólus?
Mit jelentenek ezek a fogalmak? Mi hajlamosít a kialakulásukra, mihez vezethetnek, milyen szervekben, testrészekben okozhatnak gondot, akár életveszélyes állapotot?
Szervezetünkben vérerekben áramló vér biztosítja a keringést. A folyamatos vérellátás biztosítja a megfelelő oxigénnel és tápanyaggal való ellátást, illetve a salakanyagok és szén-dioxid elszállítását.
A vér ideális áramlását számos tényező befolyásolja. Ahhoz, hogy az áramlás egyenletes legyen, a keringő vér nem alvadhat meg az érpályában. Ha ez mégis bekövetkezik, annak számos, akár életet is veszélyeztető szövődménye is lehet.
Két fogalmat kell elkülöníteni, melyek használata sokszor hibásan történik:
A trombus az érpályában lokálisan – helyben – megalvadt vérből kialakult vérrög, az érfalhoz tapad, nem terjed tovább. Ez az érintett eret zárja el (vénát, de akár artériát is) trombózist okozva.
Ugyanakkor a vérrög le is szakadhat és tovább terjedhet a keringéssel, távol okozva elzáródást, azaz embóliát. A leszakadt vagy elinduló trombust, mely máshol okoz elzáródást, embólusnak nevezzük.
Mi okozhat vérrögképződést?
A vérrögképződés kialakulásának okai lehetnek veleszületett hajlam következményei. Számos genetikai eltérést ismerünk, amelyek hajlamosítanak trombózis kialakulására. A legtöbbjük vérvétellel szűrhető. Természetesen ez a speciális, időigényes és meglehetősen költséges vizsgálat elvégzése csak indokolt esetben történik meg (pl. kialakult eltérés esetén, fogamzásgátló tabletta felírása előtt, családban kialakult trombózis esetén indokolt esetben, meddőség bizonyos formáiban).
Sok esetben a hajlam nem önmagában okoz vérrögképződést, egyéb hajlamosító tényező megléte mellett inkább.
Örökletes hajlamra gyakran utal a fiatal korban – sokszor indok nélkül – kialakuló trombotikus esemény, szokatlan lokalizációban kialakuló, vagy ismételten megjelenő vérrögképződés.
A szerzett hajlam, vagy történés hatására kialakuló trombotikus események sora is szerteágazó lehet. A leggyakrabban előforduló okok:
- műtét
- immobilitás, vagyis tartósan ágyban fekvés
- fekvőgipsz
- terhesség, szülés, gyermekágyi időszak
- daganatos betegség
- dohányzás
- krónikus betegségek
- vese- vagy májelégtelenség
- hormonális kezelések
- fogamzásgátló szedése
- autoimmun vagy hematológiai betegségek
- kiserek/visszerek nem megfelelő egészségi állapota
A vérrögképződés folyamata
Leggyakoribb elhelyezkedés trombus/embolia esetén
Trombus kialakulása leggyakrabban a vénás rendszerben fordul elő.
Az elsődlegesen előforduló lokalizációja az alsó végtag (főleg erőteljes visszeresség mellett) felületes vénás hálózatában, mind a lábszár mélyvénáiban, súlyosabb esetben a térd fölötti, akár a kismedencébe terjedően.
Minden más estben kell hajlamosító tényezőre pluszban gondolni (pl. felső végtag, sérülés, gipszviselés után, anatómiai eltérés után, ténylegesen veleszületett hajlam esetén, májvénatrombózis esetén, hematológiai vagy gasztroenterológiai betegségben).
A vénás rendszerből kiinduló embólia „célállomása” leggyakrabban a tüdő erei. Ez az állapot életet is veszélyeztethet, ha mindkét főütőér elzáródása – lovaglóembólus – hirtelen alakul ki. A tüdő végágaiban kialakuló embólia pedig akár tünetmentes is lehet.
A szív pitvarában kialakuló trombus (elsősorban ritmuszavar és tág pitvar fennállása esetén) helyben szívelégtelenséget, embóliaként az agyi erekben megállva stroke kialakulását okozza.
Tovább
- Mélyvénás trombózis - diagnózis és kezelés
- Thrombophlebitis (felületesvéna-gyulladás)
- A tüdőembólia és tünetei és kezelése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus