Kardio-CT és a sugárterhelés kérdése

WEBBeteg, Magyar Kardiológusok Társasága
frissítve:

A kardiológiai CT-vizsgálatok jelentette sugárterhelés következményeiről számos hír látott napvilágot. Mivel a CT-szkennerek röntgensugarakat használnak, a szakmai protokollok szerinti óvatosság valóban indokolt, azonban a szükséges vizsgálattól való félelem indokolatlan és veszélyes.

Az ionizációs sugárzással járó képalkotó diagnosztikai eljárások - ide tartozik a mellkasröntgen, a kardio-CT, az angiográfia és a szív-izotópvizsgálat (szcintigráfia) - gyakoriak ismert vagy gyanított szívkoszorúér-betegség esetén, illetve szívinfarktust követően. A sugárdózis által okozott esteleges megnövekedett rák-kockázat sokakat aggaszt, különösen a több felvételből dolgozó CT-szkennerek káros hatásától tartanak sokan.

Az ionizáló sugarak alkalmazása valóban növelheti a daganatok kialakulásának kockázatát. A radioaktív, vagy röntgensugárzás ismert rákkeltő tényező, amit az orvostudomány igyekszik a lehető legnagyobb mértékben korlátozni, és csak a feltétlenül szükséges, illetve jelentős rizikónövekedéssel nem járó módon alkalmazni.

A kockázatok és a várható előnyök mérlegeléséhez az alábbi információkkal fontos, hogy tisztában legyenek a betegek.

Egyetlen CT-vizsgálat sugárdózisa igen alacsony

A röntgen és egyéb képalkotó vizsgálatok sugárdózisa igen alacsony, jellemző módon messze alatta marad annak a szintnek, amelyet a sugárzásban dolgozók számára egészségügyi limitként előírnak.

Valamennyiünket a környezetünkből évente kb. 50-100 mellkas röntgen vizsgálatnak megfelelő háttérsugárzás ér, amely ennek akár a duplája is lehet, ha például 1000 m tengerszint feletti magaslatra költözünk. A kardio-CT jelentette sugárterhelés ennek megfelelően nem több, mint amit a környezetünkből amúgy is elszenvedünk. A modern CT-készülékek harmadakkora dózissal dolgoznak, mint a korszerűtlen eszközök, így a plusz sugárterhelés sok esetben alatta marad egy hosszabb repülőúténak. Az ilyen alacsony dózisú sugárzás semmilyen direkt mérhető egészségügyi károsodást nem okoz, csak a vizsgálatok gyakorisága az, ami kockázatot jelenthet.

Más rákkeltő hatások veszélyesebbek

Bár a magas sugárterhelés valóban hozzájárulhat a daganatos betegségek kifejlődéséhez, nincs olyan daganattípus, amit önmagában a sugárzás okozna. A CT-vizsgálatok által jelentett kockázat például messze alatta marad például annak a rizikónak, amelyet a passzív dohányzás jelent számunkra. Egy koszorúér CT-vizsgálat annak a kockázatát, hogy daganatos betegségben halunk meg, 21,2%-ról kb. 21,25%-ra emeli. Ez a növekedés például a fele annak, mint amelyet az ivóvizünkben jelen lévő arzén jelent.

Az elhízás, az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány, azaz az életmód tényezők ugyancsak a koszorúérbetegségek jóval jelentősebb rizikótényezői, mint a radiológiai képalkotó diagnosztikai eljárások.

Az előnyök meghaladják a kockázatokat

A vizsgálat jelentette kockázatot mindig a vizsgálat elmaradásával járó kockázathoz kell hasonlítani, amikor elvégzéséről döntenek. Egy koszorúér-betegség gyanúját felvető panaszokkal orvoshoz forduló ember esetében a vizsgálat eredményéből fakadó előny messze alatta marad annak a kockázatnak, amelyet a vizsgálat sugárdózisa jelent. A vizsgálatok elmulasztása összehasonlíthatatlanul nagyobb kockázatot jelent egészségünkre, mint a vizsgálat jelentette rizikónövekedés.

A szív-érrendszeri betegségek a legfőbb halálozási okot jelentik hazánkban és a világ nagy részén. A 45 év feletti férfiak és a 65 év feletti nők halálozásának leggyakoribb oka a koszorúsér-betegség Európában. Ahhoz, hogy a koszorúér-betegség kezelhetőek, illetve a tragikus következmények megelőzhetőek legyenek, vizsgálatokat kell végezni. A koszorúér szűkületek azonosítása jelenleg rutinszerűen csak sugárzással járó vizsgálatokkal lehetséges, ezen belül a koszorúér CT-vizsgálat számít az egyik legkorszerűbb eljárásnak.

Számos módon csökkenthető a sugárterhelés

A szív CT-vizsgálata során számos mód van arra, hogy a vizsgálat során fellépő sugárterhelést csökkentsék. Az egyik legfontosabb tényező a a CT-készülék típusa, működése, a modern berendezések lényegesen alacsonyabb sugárzásnak teszik ki a szervezetet. Amennyiben a beteg szívritmusa szabályos, speciális, úgynevezett szekvenciális CT-vizsgálatra is lehetőség van. Ezzel a metodikával a beteget érő sugárdózis akár 15 mellkasröntgennek megfelelő értékre csökkenthető, mely alatta marad a normális háttér-sugárzás jelentette terhelésnek.

A sugárdózis csökkentésének másik módja a vizsgálatok gyakoriságának limitálása. Amikor orvosa az eljárást javasolja, annak tudatában dönt, hogy mikor és milyen vizsgálatot végeztek legutóbb, a szükségesnél gyakrabban ezért nem kér ismételt CT- vagy más radiológiai vizsgálatot. Nincs olyan konkrét időtartam, aminek a letelte előtt nem szabad megismételni a vizsgálatot, mindig a szükséges információ és a kockázat mérlegelése alapján születik meg a döntés. Indokolatlan esetben egyetlen vizsgálat is felesleges, más esetben szükség lehet a diagnosztikai eljárás megismétlésére, vagy más típusú radiológiai vizsgálat elvégzésére.

Az óvintézkedések közé tartozik az is, hogy terhesség esetén nem javasolt a kardio-CT elvégzése.

Vizsgálatok Kardio-CT | Mellkasröntgen | Angiográfia | Szív-izotóp, SPECT

(WEBBeteg; Források: Magyar Kardiológus Társaság; Cleveland Clinic)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Vincze Dóra, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest