Nagyhatású diuretikumok (csúcshatású vízhajtók)
A nagyhatású vízhajtók jellemzője a gyors és rövid ideig tartó vízhajtó hatás. Súlyos szívelégtelenségben, magas vérnyomásban, tüdőödémás betegeknél alkalmazzák. Ide tartozó hazánkban alkalmazott gyógyszerhatóanyag a furosemid.
Az ún. nagyhatású vízhajtók gátolják a vese Henle-kacs részében a nátrium és a kloridion visszaszívást, amellyel együtt jár a vizelet nagyfokú ürítése. A furosemid jól felszívódik és gyorsan kifejti hatását, ezért érdemes reggel bevenni (hacsak az orvos másképp nem rendeli), és délelőttre otthoni munkát szervezni a gyakori vizeletürítés miatt.
A furosemid alkalmazásakor a vizeletürítés mellett káliumvesztés is zajlik ezen a szakaszon. Ezért a furosemid alkalmazásakor vérképpel kell ellenőrizni a káliumszintet, és szükség esetén pótolni kell azt. Megfelelő szívműködés ugyanis csak megfelelő kálium-vérszint mellett lehetséges, a káliumhiány szívritmuszavarokhoz vezethet. Akinek kálium is fel van írva receptre, ne felejtse el bevenni!
A vízhajtó a nátrium- és a kloridionok mellett a kalcium- és a magnéziumionok visszaszívódását is gátolja. Ez kalcium- és magnéziumhiányhoz, valamint a kalciumtartalmú vesekövek képződéséhez vagy növekedéséhez vezethet.
A furosemid mellékhatásai:
- A furosemid csökkentheti a vér iontartalmát, ez émelygést, hányást okozhat.
- A furosemid hallásromlást okozhat, fül-orr-gégészhez érdemes fordulni.
- Cukorbetegeknél óvatosan lehet alkalmazni.
- Megváltoztathatja a vérzsír- és koleszterinszintet.
Betegtájékoztatók Gyógyszerek furosemid hatóanyaggal
Lásd még Furosemid vízhajtók és gyógynövények kölcsönhatása
Ionszintek és a vérképünk |
Ha vérképünket megnézzük, ez a néhány elem biztosan szerepel benne, a nátrium, klorid, kalcium, magnézium, mivel ezek megfelelő vérszintje a szervezetünk nagyon sok területéröl tud információt adni. Ezért is fontos, hogy a fiatalabbaknak 2-3 évente, majd ahogy a kor telik évente ellenőriztessük vérképünket. |
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész