A nőket is fenyegetik a szív- és érrendszeri betegségek

WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A szív- és érrendszer megbetegedéseket elsősorban férfibetegségként tartja számon a közhiedelem, ám a statisztikák és a szakemberek szerint ennek épp az ellenkezője igaz. A női halálesetek több mint feléhez a keringési rendszer betegségei vezetnek.

A KSH adatai szerint a nők vezető halálokai a szív- és érrendszeri betegségek, beleértve a szívinfarktust, a stroke-ot és több más thrombus okozta érelzáródással járó kórképet. A női halálozások között nagyobb a keringési rendszer betegségeinek aránya, mint a daganatos betegségeké összességében, és magasabb, mint a férfiaknál.

KSH: halálozási okok nemek szerint
A nőknél gyakoribb a szív- és érrendszeri eredetű halálozás (forrás: KSH)

A férfiak és a nők közötti különbségek leginkább abban mutathatóak ki, hogy a férfiak esetében jellemzően alacsonyabb életkorban fokozódik a rizikó, míg a nőknél a változó kor után válnak gyakoribbá a végzetes kimenetelű szív-érrendszeri események.

A kiemelt kockázati tényezők nőknél

Az egyik komoly probléma az, hogy a nők java része nem is tudja, hogy a jól ismert rizikó tényezők, ugymint a dohányzás, a túlzott alkohol fogyasztás és az egészségtelen táplálkozás mellett, számukra komoly veszélyforrás lehet a változó kor.

Menopauza

A menopauza előtti nőknél az ösztrogén női nemi hormon valószínűleg növeli az úgynevezett jó koleszterin szintjét, valamint fokozza a vérerek ruganyosságát, ezáltal csökkenti azok esélyét a különféle érelzáródásokra. A posztmenopauzában azonban a bekövetkező hormonális változások hatására az ösztrogénszint már olyan alacsony, hogy a hormon érfalvédő, antioxidáns, és vérzsírszint-csökkentő hatása elégtelenné válik. Változókor után gyakoribbá válik a magas koleszterinszint és a vérnyomásprobléma. Az iszkémiás (elzáródásos) szívbetegség relatív rizikója 60 éves nőknél 2,5-szöröse, 70 éveseknél 10-szerese a menopauza előttinek.

Azoknál a nőknél, akiknél korai menopauza jelentkezik, fokozottá válik a stroke előfordulása is – állítja egy elemzés 1430 nő 22 éven át történő egészségügyi megfigyelése alapján. A 42 éves koruk előtt megszűnő menstruáció esetén kétszer gyakoribb a stroke előfordulásának kockázata, míg azok a nők, akiket 54 éves koruk után ér a menopauza, 70 százalékkal kevesebb eséllyel lesznek stroke-os betegek.

Az összefüggés mindazonáltal nem teljesen tisztázott, kritikusok ugyanis arra hívják fel a figyelmet, hogy a hormonpótló terápiában részesülők esetében növekszik a szívbetegségek előfordulása. Ezek alapján elképzelhető, hogy nem az ösztrogén a magyarázat, ugyanakkor statisztikai tény marad, hogy a nőknél változókorban növekszik meg a rizikó.

Kapcsolódó Milyen betegségekre kell jobban figyelni változókorban?

Dohányzás

A férfiak esetében a dohányzók körülbelül 8 évvel korábban lesznek szívbetegek, mint a nemdohányzók, egyes kutatások szerint azonban azok a nők, akik dohányoznak, átlagosan 17 évvel korábban kapnak szívinfarktust, mint nemdohányzó társaik. Egy norvég kutatócsoport azt tapasztalta, hogy a dohányzó nőknél átlagosan 64 éves életkorukban következett be a szívinfarktus, szemben a nemdohányzók 81 éves átlagéletkorával. A férfiak esetében ugyanez az érték 64, illetve 72 év. Ezek alapján megállapították, hogy a dohányzás ártalmasabb a női szívre, mint a férfiakéra.

Az orvosok magyarázata szerint a női hormonok védik a nőket a különböző szívbetegségekkel szemben, a dohányzás azonban növeli a korai menopauza esélyét, így a hormonszint csökkenése miatt a nők idő előtt elvesztik természet adta védettségüket. Ráadásul a dohányzók körében is kezd kiegyenlítődni a nemek aránya, azaz az elmúlt években egyre inkább számolni kell a dohányzás káros hatásaival a nők körében is.

Kapcsolódó Női szívinfarktus: mások is lehetnek a tünetek

Alkoholfogyasztás

Tanulmányok szerint a nők körében is igaz, hogy a kis mennyiségű alkohol alkalmi fogyasztásának jótékony hatása is lehet a szív és az érrendszer egészségére. Nőknél azonban az alkati adottságok miatt jóval kisebb mennyiségű alkohol számít biztonságosnak, illetve ugyanazon elfogyasztott alkoholmennyiség károsabb a női szervezetre, mint a férfiakéra, rövid- és hosszútávú hatásaiban egyaránt. A rendszeres alkoholfogyasztás nőknél bizonyítottan növel a májbetegségek, az emlődaganat és a romló agyi funkciók mellett a szívbetegségek előfordulását is.

Mire figyeljünk?

A nőket fokozottan fenyegető rizikótényezők mellett számolni kell az általános kockázatokkal is, amelyek nem csak külön-külön, hanem egymással összefüggően, akár egymást előidézve is felléphetnek. Ilyen maga az életkor, az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a stressz és az öröklött tényezők is, továbbá az olyan alapbetegségek, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a gyulladásos és autoimmun betegségek. Amennyiben ezek hatása összeadódik, mindenképp érdemes a kockázatokat csökkentő életmódváltásba fogni. Sok nőnál már fiatalabb életkorban is magas rizikóval kell számolni.

A szívvédő életmód javasolt a menopauza előtti években is, azonban menopauza után, vagy kialakult szívbetegség esetén sem késő elkezdeni. Akik átestek már szívbetegségen, stresszes, megterhelő munkát végeznek, illetve a családjukban előfordult már szívbetegség, azok számára a legfontosabb, hogy már a változó kor előtt kezdjenek el többet mozogni, egészségesebben táplálkozni.

WEBBeteg összeállítás - Független Hírügynökség, Oxygen Medical, Mayo Clinic

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest