Évszakonként változik a koleszterinszint
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta megjelent:
A vér koleszterinszintje télen magasabb, mint a nyári időszakban. Mindez igaz a koleszterincsökkentőt nem szedők mellett a koleszterincsökkentő terápiát folytató betegekre is.
A koszorúérbetegség egyik legfontosabb kockázati tényezője a magas összkoleszterinszint, különösen az emelkedett "rossz" koleszterin, az LDL vérszintje. Valamennyi egészségügyi tanácsadás javasolja, hogy minden felnőtt ember legyen tisztában a vére koleszterinszintjével, és ha annak értéke kórosan magas, valamilyen formában igyekezzen azt megfelelő szintre csökkenteni. A koleszterincsökkentés első lépése az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás, amennyiben ez nem hoz eredményt, orvossal egyeztetve érdemes koleszterincsökkentő gyógyszereket szedni.
Kutatások vizsgálták az önként jelentkezők vérkoleszterinjének rendszeres, egy éven keresztül tartó meghatározását. Kiderült, hogy jelentős különbség van ebben a fontos laborértékben évszaktól függően is.
Télen a legmagasabb, nyáron a legalacsonyabb a koleszterinszint
Az ellenőrzések során azt találták, hogy a koleszterin télen van a legmagasabb, nyáron a legalacsonyabb szinten.
Téli időszakban 22 százalékkal több vizsgált személynek volt kórosan magas a koleszterinje, mint a nyári hónapokban. Vannak tehát olyanok, akiknek laboratóriumi vizsgálata kezelést igénylő koleszterinszintet mutat, mert a mérés decemberben történt. Ha nyáron mérték volna meg, a meghatározás normál koleszterin szintet mutatott volna.
A nők koleszterinszintje januárban tetőzött, a férfiaké már decemberben, a férfiak esetében némileg nagyobb mértékű is volt az emelkedés. Az emelkedés mértéke valószínűleg összefügg az adott égövre jellemző hőmérsékleti különbségekkel is.
Az emelkedés az LDL-koleszterin és a triglicerid szintjében megfigyelhető, a "jó" koleszterin, a HDL változása nem függ össze az évszakokkal. Ez arra utal, hogy az érelmeszesedés előrehaladása télen lehet nagyobb mértékű, mivel ilyenkor alacsonyabb szinten marad a védő hatású koleszterin koncentrációja.
Egy másik vizsgálat azt igazolta, hogy az évszaki különbség a gyógyszeres kezelés mellett is megmarad. Az eredmény igaznak bizonyult kétféle koleszterincsökkentő esetén, továbbá a mérsékeltebb, illetve emelt adagú kezelése esetén is. Minden koleszterincsökkentő gyógyszeres terápia esetén nyáron a koleszterinszint jobban csökkent, mint a téli hónapokban.
Mi okozza az eltérést?
Nem teljesen világos, hogy pontosan mi vezet a koleszterinszint évszakonkénti változásához, valószínűleg több tényező együttesen jár ezzel az eredménnyel:
- a hőmérsékleti különbségek önmagukban is befolyásolják az emberi szervezet zsíranyagcseréjét;
- télen nagyobb kihívás az egészséges életmód fenntartása, az elegendő testmozgás, illetve a zöldség- és gyümölcsfogyasztás;
- a kevesebb napfény hatására kialakuló téli D-vitamin-hiány is hozzájárulhat a magasabb koleszterinszinthez.
Mi következik a koleszterinszint évszaki ingadozásából?
A kutatók hangsúlyozzák, hogy mind a betegnek, mind kezelőorvosának fontos, hogy tisztában legyenek ezzel a törvényszerűséggel. Felhívják arra is a figyelmet, hogy a szezonális ingadozás miatt nem szükséges a koleszterinszint gyakoribb mérése, vagy a gyógyszer adagolásának orvosi ajánlás nélkül történő módosítása.
Tisztában kell lenni azzal is, hogy más, évszaktól független okok miatt is ingadozhat a koleszterinszint, mint a táplálkozási szokások, a fizikai aktivitás, a dohányzás, a túlsúly alakulása, az egyéb betegségek alakulása és a szedett gyógyszerek mellékhatása, nőknél a hormonális változások.
Amit érdemes megtenniük a magas koleszterinszinttel élőknek, hogy télen is figyelnek az egészséges életmódra, és a kedvezőtlenebb feltételek mellett is igyekeznek beiktatni mindennapjaikba a rendszeres mozgást és koleszterincsökkentő étkezést.
Gyakori kérdések - Az orvos válaszol |
Kedves Doktornő! Decemberi labor eredményemben a koleszterin értékem magas lett, ami még júniusban jó volt. Nem szeretem a húst, nagyon keveset eszem belőle, és a zsíros ételeket sem. Mitől lehet mégis magas? |
(WEBBeteg összeállítás - MTI, Imperial Center Family Medicine; Lektorálta Dr. Szabó Zsuzsanna)