DASH diéta: megfelelő étrenddel a szívelégtelenség is megelőzhető

MTI
megjelent:

A magas vérnyomás kezelésére kidolgozott diéta hívei között lényegesen ritkább a szívelégtelenség megjelenése, mint az egyéb étrenden élők csoportjában. A biztató, svéd nők körében végzett vizsgálatról az Archives of Internal Medicine című szakfolyóirat számolt be.

Egy évtizeddel ezelőtt a legkiválóbb magas vérnyomással foglalkozó kutatók olyan étrendet állítottak össze, mely tabletták nélkül csökkenti az emelkedett vérnyomást. Így született a DASH diéta. Az angol betűszó szabad fordításban: Diétával Alaposan Szépítheted Hipertóniádat (DASH).

A DASH étrend sok zöldséget, gyümölcsöt, zsírszegény tejterméket tartalmaz, valamint magokat, halat, baromfit. Korlátozza viszont az állati eredetű zsír, a vörös húsok, a cukrozott ételek és üdítők fogyasztását.

Gyorsan csökkenti a vérnyomást

Gondosan ellenőrzött vizsgálatokkal igazolták, hogyha nem is mindig 14 nap alatt - mint azt a bevezetéskor ígérték -, és nem minden beteg esetében, de a magas vérnyomás a DASH diétával csökkenthető. Emily Levitan és munkacsoportja azt vizsgálta, hogy az így táplálkozók, illetve a DASH diétát nem tartó svéd asszonyok körében milyen gyakran jelentkezik a szívelégtelenség.

Az eredetileg emlőszűréssel foglalkozó programban 36.000, egészséges nő adatai között fölírták azt is, hogy a résztvevők hogyan étkeztek. A kérdőívek anyagának feldolgozásával vizsgálták, hányan voltak olyanok, akik a Svédországban népszerű DASH diétához ragaszkodtak és hányan ettek egészen másfajta kosztot.

Felére csökken a szívbetegség kockázata

Kiderült, hogy a DASH étrenden élőknek nemcsak a vérnyomása volt alacsonyabb, hanem hét év alatt körükben 51 százalékkal csökkent a szívelégtelenség bekövetkezésének kockázata is. Ez akkor is igaznak bizonyult, ha figyelembe vették az életkort, a dohányzást, a mozgást és más, szív- és érrendszeri betegségekre vonatkozó kockázati tényezőket is.

A DASH diéta ezek szerint nem csak az emelkedett vérnyomás értéket csökkenti, hanem valami egyéb módon is jót tesz a szívnek.

(MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest