A szívinfarktus kockázata kimutatható a laborleletből

MTI
megjelent:

Akiknek laboratóriumi vizsgálatakor a lipoprotein(a) vérszintje igen magas, azoknak háromszor nagyobb esélye van a szívinfarktusra, mint azoknak, akiknek a vérében ez a koleszterin változat csak kis mennyiségben található. Dán kutatók vizsgálatának eredményeit az Amerikai Orvosszövetség hetilapja közölte.

A "rossz" koleszterin, az LDL koleszterin fogalmát már mindenki megismerte, aki szeretné elkerülni a szívrohamot. Ha az LDL koleszterin vérszintje emelkedett, a koszorúerekben a zsíros lerakódás gyorsul, a szűkült érszakasz bármikor elzáródhat és bekövetkezik a szívizom elhalás, az infarktus.

Koleszterintáblázat

zöldségekSzámolja ki, hogy mennyi koleszterint fogyaszt el naponta! Az élelmiszerek koleszterin- tartalma. Koleszterin-táblázat a WEBBetegen

Az LDL koleszterinhez hozzákötődhet a lipoprotein(a) fehérje. Ezt a folyamatot genetikai tényezők szabályozzák. Vannak emberek, akiknek a vérében akár ezerszer annyi ilyen koleszterin változat kering, mint a többiekében.

A dán kutatók Borge Nordestgaard vezetésével három nagy vizsgálat csaknem 45 000 résztvevőjének genetikai vizsgálatát végezték el. A tanulmányok 1976-ban kezdődtek és az önkéntes vizsgálati alanyok egészségi állapotának alakulását 2007-ig követték.

A szívinfarktus azok csoportjában fordult elő leggyakrabban, akiknek az Lp(a) vérszintje a legmagasabb volt. Az ilyen emberek közül minden negyediknek a genetikai térképében ugyanaz a gén variáció volt jelen. Ezek a gének szabályozták a lipoprotein(a) fokozott termelődését.

A dán munkacsoport vezetője úgy nyilatkozott, hogy vizsgálatuk eredményei azt bizonyítják: az LDL koleszterinhez hasonlóan az Lp(a) emelkedett vérszintje is infarktushoz vezet.

Szükség van-e az új laboratóriumi vizsgálatra?

Más szakértők azonban hangsúlyozták, hogy Nordestgaard professzor adatai csak azt jelzik: a fokozott infarktus kockázat és a magas Lp(a) érték gyakran párhuzamosan halad, de ez önmagában még nem bizonyít ok-okozati összefüggést.

Ráadásul a lipoprotein(a) magas vérszintjét szívinfarktus vagy súlyos érbetegségek miatt kórházba kerülő hölgyek körében már három éve is leírták.

A kérdés akkor is és most is az volt: szükség van-e arra, hogy a laboratóriumi vizsgálatok elrendelésekor az Lp(a) szint meghatározása is megtörténjen. A vezető szívgyógyászok szerint a már ismert kockázati tényezők figyelembe vétele bőven elég és az újabb laboratóriumi lelet aligha adna fontos, új információt.

(MTI)

Cikkajánló

Koleszterin: összkoleszterin, HDL, LDL

Dr. Borsi-Lieber Katalin, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Koleszterin
A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható vegyület. Kisebb részének összetevőit táplálékokból vesszük magunkhoz, a másik, nagyobb hányada a májban képződik (szintetizálódik). Részt vesz a sejtmembránok felépítésében, az epesavak egyik alkotója, számtalan hormon előállításának kiindulási anyaga, szerepe nélkülözhetetlen az emberi szervezetben.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg összeállítás - Dr. Borsi-Lieber Katalin, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Budai Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta; Szarka Dorottya, dietetikus, táplálkozásallergia szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest