Hogyan hat szívünkre a zene?
Lassítja a szívritmust és csökkenti a vérnyomást a jó zene. A legjobb segítség a stroke rehabilitációja során az érzéseket kiváltó operamuzsika - mint például Puccini Turandotjából Calaf Nessum Dorma kezdetű áriája, amely tele van crescendókkal és diminuendókkal, vagyis a hangerő gyakran változik - állítják olasz kutatók.
A zenét már sok kórházban használják a holisztikus gyógymód részeként. Nem csak olcsó, és könnyen alkalmazható, a zene észrevehető fizikai hatással van a testre és a kedélyállapotra.
A gyorsabb tempójú zene növeli a levegővételek számát, a vérnyomást, gyorsítja a szívritmust, a lassú zene pedig éppen ellenkezőleg, nyugtat - írták a szakemberek a Circulation című orvosi szaklapban közzétett tanulmányukban.
A Padovai Egyetem orvosa, Luciano Bernardi és munkatársai 24 egészséges embert arra kértek, hallgassanak meg öt találomra kiválasztott klasszikus zenei részletet, és közben mérték reakcióikat.
A kísérlet résztvevői Beethoven IX. szimfóniáját, Puccini Turandot című operájának egyik áriáját, Bach 169. kantátáját, Verdi Nabucco című operájának nyitányát és a Traviatából egy áriát hallgattak meg.
A hangerő és ritmus hatása a szívre
Minden fokozatos hangerő-növekedés "felizgatta" a testet, összehúzta a bőr alatti ereket, növelte a vérnyomást és a szív- és a légzés ritmusát. A fokozatosan csökkenő hangerő ezzel ellentétesen, pihentetően hatott, csökkent a szívritmus és a vérnyomás.
A kutatók a zene és a csend többféle változatát tesztelték az önkénteseken, és úgy találták, a gyors és lassú ritmus váltakozásában gazdag operazene használ a leginkább a vérkeringésnek és a szívnek, Verdi áriái pedig tökéletes szinkronban vannak a természetes szív- és érrendszeri ritmussal.
Bernardi szerint a zene folyamatos, dinamikus - és valamilyen mértékben előre jelezhető - változást okoz a szív- és érrendszerben.
A Zene a kórházakban brit jótékonysági szervezet élő zenét szolgáltat kórházakban, hospice házakban és idősotthonokban országszerte. A második világháború után jött létre a sérült veteránok megsegítésére.
Diana Greenman, a szervezet ügyvezetője a BBC hírszolgálatának elmondta: látjuk, hogy mekkora előnyökkel jár a zene a stroke-on vagy szívinfarktuson átesett emberek esetében. A zene ereje egyszerűen hihetetlen.
A zene az egész emberre hat, nem egyszer hallottam már olyan stroke-os betegről, aki egyszer csak mozogni tudott a zene ütemére, holott előzőleg le volt bénulva. Hozzátette, nagyon fontos, hogy az előadást az egyénhez szabják, mert nem mindenki ugyanazt a zenét szereti.
(MTI)