Mélyvénás trombózis - Egyre több fiatalra is veszélyes
A mélyen fekvő vénákban, leggyakrabban a lábszár, comb és medence vénáiban kialakuló vérrög esetén beszélünk mélyvénás trombózisról. Melyek a betegség okai és kockázati tényezői?
A mélyvénás trombózis kialakulásának okait három csoportba sorolhatjuk.
- Az érfal sérülése (trauma, gyulladás).
- A véráramlás megváltozása, lassulása (visszérbetegség, helyi pangás, szívelégtelenség, tartós ágyhoz kötöttség).
- A vér összetételének megváltozása, a vér alvadékonyságának fokozódása (öröklött véralvadási zavarok, dohányzás, fogamzásgátló tabletták).
Kockázati tényezők
Már a fiatalok körében is egyre gyakrabban fordul elő ez a betegség. Az alábbi tényezők hajlamosítanak a mélyvénás trombózis kialakulására.
- A dohányzás károsítja az érfalat, fokozza a vér viszkozitását, ezáltal önmagában is fokozza a mélyvénás trombózis rizikóját, egyéb hajlamosító tényezővel együtt, sokszorosára emeli a tromboembóliás megbetegedés kockázatát. Sajnos a dohányzók átlagéletkora az egyre ifjabb kor felé tolódik, az életkor előrehaladtával pedig a dohányzás és a hormonális fogamzásgátlók együttes használata sokszorosára növeli az MVT kialakulásának esélyét!
- A fogamzásgátló tabletták szedése népszerű a fiatal lányok körében, ez önmagában nem jelent kockázatot, azonban egyéb hajlamosító tényező pl. örökletes véralvadási zavar, dohányzás, visszér betegség – esetén, jelentősen megnő a trombózis rizikója.
- Antifoszfolipid szindróma: olyan tünetegyüttes, melyre többnyire fiatal életkorban kialakuló artériás vagy vénás trombózisok, csökkent trombocitaszám (trombopénia), spontán abortuszok jellemzőek. Oka: a vérben a véralvadási rendszer résztvevői ellen termelődött ellenanyagok (antitestek) jelenléte.
A betegségre hajlamosító tényezők közül némelyik ellen egy kis odafigyeléssel tehetünk. Ilyen például a hosszú utazás esetén a gyakori mozgás vagy a testsúly kontroll alatt tartása. Ideális tartományban tartásával megelőzhető az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség kialakulása, melyek mind mélyvénás trombózis kialakulására hajlamosítanak. A hajlamosító tényezők közül az örökletes okok nem gyógyíthatók meg.
Mikor forduljon orvoshoz? |
Hogyha a mélyvénás trombózis tüneteit észleli magán, azonnal keresse fel orvosát! Ha a tüdőembólia tünetei alakulnak ki, tehát mellkasi fájdalom vagy diszkonfort jelentkezik, hívjon mentőt! |
A trombofilia örökletes okai
- APC-rezisztencia (Leiden-mutáció): az örökletes tényezők közül a leggyakoribb rendellenesség, azonban nagyon ritka esetben nem veleszületett zavar. Az V véralvadási faktor hibás szerkezete következtében nem inaktiválódik. Az alvadást serkentő faktorok lebomlása lassan megy végbe, tartós jelenlétük pedig a vér fokozott alvadékonyságát okozza. A Leiden-mutáció fennállása esetén az orális fogamzásgátló tabletta szedése jelentősen megnöveli a mélyvénás trombózis rizikóját, ezért szedése előtt javasolt ilyen irányban vizsgálatot végezni.
- Antitrombin III-hiány: a legerősebb véralvadásgátló (antikoagulans) tulajdonságú fehérje. Csökkent szintje vagy hiánya, egyéb rizikófaktor jelenléte nélkül is, majdnem minden betegben tromboembólia kialakulását okozza.
- Protrombin (II faktor) dimorfizmus: az APC-rezisztencia után a trombózisos betegekben a veleszületett véralvadási zavarok közül a második leggyakrabban kimutatható eltérés.
- Protein-C hiány: ún. inhibitor, mely inaktiválja az egyes véralvadási faktorokat. Csökkent koncentrációja vagy elégtelen működése következtében a véralvadási rendszer szabályozása nem megfelelő.
- Protein-S hiány: fiatalkorban bekövetkező, ismétlődő trombózisok hátterében mutatható ki, gyakran társul Leiden-mutációval.
- A fentieken kívül előforduló defektus a diszfibrinogenemia (vénás és artériás trombózisok kialakulásához egyaránt vezet) és a hiperhomociszteinemia, melyek ritkán állnak az MVT hátterében.
Cikkek a trombózisról |
A véralvadási zavar veleszületett defektusára hívhatja fel a figyelmet a családban előforduló tromboembóliás betegség, a fiatal életkorban kialakult trombózis, ami nem magyarázható egyéb tényezővel, illetve szokatlan helyen pl. agyi vénák vagy a hasüregben futó nagy vénák - kialakuló vérrög. Ilyen esetben felmerül a véralvadási rendszer öröklött zavarának lehetősége.
Ha a trombofilia örökletes voltára van gyanú, mindenképpen kivizsgálás javasolt a szövődmények elkerülése érdekében.Ismert kockázati tényezők esetén trombózis megelőző (profilaktikus) kezelést kell alkalmazni, a fogamzóképes női korosztályban különös figyelmet fordítani a várandósságot megelőző, a terhesség és a gyermekágyi időszakra, amely egyéb kockázati tényező nélkül is, fokozott rizikóval járó életszakasz.
Tovább Milyen jelek figyelmeztetnek mélyvénás trombózisra?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Borsi-Lieber Katalin