Nem mindegy, hogy ki végzi a szívkatéteres kezelést?

MTI
megjelent:

A szívkatéter lehetővé teszi, hogy a szűkületbe bevezetett ballon segítségével az eret ismét kitágítsák, sőt szükség esetén ide olyan, fémhálóból készült csövecskét is elhelyezzenek, amely továbbra is nyitva tartja az eret, ezzel biztosítva a zavartalan véráramlást.

A koszorúérbetegség korszerű kezelése rendkívüli mértékben javította az infarktusos betegek túlélési esélyeit, de az eredmények ott a legjobbak, ahol gyakran végeznek szívkatéteres beavatkozást. Az Európai Unió kórházaiban szerzett tapasztalatokat az European Heart Journal közölte.

A svájci Bernben dolgozó Stephan Windecker a kardiológiai beavatkozások egyik legismertebb szakértője Európában. Az idei esztendő végén az Egyesült Államokban közölt adatokhoz hasonlítva foglalta össze az európai helyzetet.

Ötven éve a heveny szívinfarktus miatt kórházba kerülő betegnek hetekig szinte mozdulatlanul feküdnie kellett, mert az akkori elképzelés szerint így lehetett a károsodott szívizmot a legjobban kímélni. A mozdulatlanság gyakorta súlyos ízületi problémákat okozott, melyeket később hosszú időn át kellett kezelni.

A mai nemzetközi ajánlás szerint ha valaki a gyomrától fölfelé olyan, korábban soha nem tapasztalt, erős kellemetlenséget érez, amely negyedórán belül nem szűnik meg, rohammentőt kell hívni, hogy a szakvizsgálatok kizárják vagy megerősítsék az infarktus gyanúját. Ha a beteg a lehető leggyorsabban - lehetőleg egy órán belül - speciálisan fölszerelt kórházba kerül, akkor a legjobbak az esélyei a túlélésre és a gyógyulásra.

Mire jó a szívkatéter?

Azok a gyógyintézetek alkalmasak az ilyen betegek ellátására, melyeknek műszeres fölszerelése mellett megfelelően képzett munkatársai is vannak szolgálatban a hét minden napján, a nap minden szakában. A szívroham miatt beszállított páciens koszorúereibe vékony csövet, azaz szívkatétert vezetnek, melyen keresztül a bejuttatják az erek szűkületét, esetleges elzáródását kimutató anyagot.

A szívkatéter lehetővé teszi, hogy a szűkületbe bevezetett ballon segítségével az eret ismét kitágítsák, sőt szükség esetén ide olyan, fémhálóból készült csövecskét is elhelyezzenek, amely továbbra is nyitva tartja az eret, ezzel biztosítva a zavartalan véráramlást. Windecker professzor hangsúlyozza, hogy ennek az életmentő beavatkozásnak szigorú föltételei vannak.

Ezt a gyógyító eljárást önállóan csak olyan szakorvosok végezzék, akik olyan intézetben tanulták a különleges módszert, ahol évente legalább nyolcszáz szívkatéterezést végeznek, és legalább 200 alkalommal - ezek legalább egyharmada sürgős rosszullét miatt végzett azonnali beavatkozás - már saját kezűleg is végrehajtották a katéterezést.

Szívkatéterezés - Mikor van szükség rá és hogyan zajlik?

A szívkatéteres vizsgálatok során a test egy nagyobb erén keresztül vékony csöveket, katétereket vezetnek a szívbe. Mikor szükséges elvégezni ezt a beavatkozást?
A szívkatéterezésnek több formája létezik, ilyen módon történik a ritmuszavarok felderítését és gyógyítását célzó elektrofiziológiai vizsgálat, valamint a koszorúér-festés (koronarográfia) is.
A vizsgálat nem altatásban, hanem helyi érzéstelenítésben történik.Ennek során a bőrbe a fogászatban is használatos érzéstelenítőt fecskendeznek. A katéter felvezetése történhet könyökhajlatból, alkarból, illetve combhajlatból. A beavatkozás elején egy rövid, szeleppel ellátott műanyag csövet vezetnek az érbe.
Szívkatéterezés - Mikor van szükség rá és hogyan zajlik?

(MTI)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest