Milyen véralvadásgátló a legjobb?
Amerikai tudósok találtak egy gént, amelynek módosulása alapján megjósolható, hogy egy páciens hogyan fog reagálni a szívroham és a trombózis kezelésére használt véralvadásgátlókra.
A VKORC1 jelű génből az orvosok következtetni tudnak arra, hogy a kezelés első hetében milyen érzékeny lesz a beteg a véralvadásgátlóra. A kutatók csaknem 300 olyan beteget vizsgáltak, akin épp elkezdték a warfarin kezelést. A warfarin a legelterjedtebb véralvadásgátló hatóanyag. Ezeket a gyógyszereket kapják a trombózisban szenvedők, illetve azok, akik szívrohamon estek át. A hatóanyag megakadályozza, hogy a vérben rögök keletkezzenek.
Bár ez a legelterjedtebb véralvadásgátló, az orvosok számára mégis nagy probléma a dózis meghatározása, mert a páciensek nagyon eltérően reagálnak a hatóanyagra. Ha túl nagy az adag, akkor vérzések léphetnek fel, ha viszont túl kicsi, akkor továbbra is keletkezhetnek életveszélyes vérrögök.
A kutatók azt találták, hogy a páciensek aszerint reagálnak a véralvadásgátlóra, hogy a szervezetükben melyik változata van jelen a VKORC1 jelű génnek.
A kutatásról beszámoló tanulmány csütörtökön jelent meg a New England Journal of Medicine című amerikai orvosi hetilapban.
(FH)