Szívelégtelenség ellen vasinjekció
Az injekció formájában adható vaskészítmény akkor is javítja a szívelégtelenséget, ha a beteg nem is szenved vérszegénységben. Német kutatók nagy figyelmet keltő előadása az Amerikai Szív Szövetség kongresszusán hangzott el.
Világviszonylatban ma már szinte minden második ember valamilyen szív- és érrendszeri betegségben fejezi be életét. Mind több az idős ember és ezek közül sokan szenvednek vérkeringési zavarban, szívelégtelenségben. Ezeknek nem kis hányada még vérszegény is, ami tovább nehezíti a gyógyulást.
Mikor forduljunk orvoshoz? |
Forduljon orvosához, ha szívelégtelenségre utaló tüneteket észlel! Más szív- és tüdőbetegségek szintén okozhatnak a szívelégtelenségre utaló tüneteket. Lehet, hogy akkor döbben rá, hogy Önnek valójában szívelégtelensége van, ha be kell mennie az ügyeletre a fokozódó panaszok miatt. Ha Önnek már ismert a szívelégtelensége, akkor a tünetek súlyosbodása vagy újabb tünetek kialakulása azt jelenti, hogy betegsége romlott, vagy nem reagál a kezelésre. Ilyen esetekben azonnal forduljon orvosához! Bővebben a szívelégtelenségről>> |
Az ilyen új gyógyszereket aztán évek alatt, dollármilliós költségekkel, sok ezernyi szakember és önként jelentkező beteg együttműködése útján hozzák forgalomba.
Ilyen vizsgálat volt a FAIR-HF elnevezésű tanulmány, melyben csaknem két éven át 11 ország 75 kórházában 459 szívbeteg vett részt. A vénába, injekció formájában beadható vaskészítményt ezek az emberek 24 héten keresztül kapták, hetenként egyszeri adagban.
A kezelés hatását a résztvevők vérkeringési állapotának változása útján mérték, de részletes kérdőív kitöltése útján igyekeztek követni közérzetük, életük minőségének alakulását is.
Ismételten elvégezték az ilyen esetben jól használható mérést, a hatperces gyaloglópróbát is. Ilyenkor a vizsgálati alany hat percen keresztül, az általa választott ütemben jár és a kutatók azt mérik, milyen távolságot tett meg ezen idő alatt. Eredményes kezelés hatására a megtett út jól mérhetően növekszik.
Stefan Anker és nemzetközi munkacsoportja azt találta, hogy a vasinjekció hatására a szívelégtelenség jelentősen csökkent, a betegek a hatperces gyaloglás során sokkal messzebbre jutottak, és érezték is életük minőségének javulását. A vizsgálat legérdekesebb eredménye az volt, hogy a kezelés azoknak a teljesítményét is jelentősen fokozta, akik induláskor nem is voltak értékelhetően vérszegények.
A kérdés elismert szakértője, az amerikai William Dec kiemelte, hogy az élet minőségének javulása az ilyen betegek számára legalább olyan fontos, mint az orvosok által, műszerekkel mért kedvező változás.
(MTI)