Szívdobogásérzés: Mikor forduljon orvoshoz?

szerző: Dr. Kullmann Tamás - Springmed
megjelent:

Egészséges ember a saját szívverését nem érzékeli. Előfordul azonban, hogy egy-egy ütés korábban vagy később érkezik. Mit jelent, ha mégis érzékeli a szívverését, amely hevesebb a megszokottnál?

Fontos tudnia, hogy ez a „melléütés”, ha nem ismétlődik túl gyakran, még nem kóros jelenség. A kóros szívdobogásérzet lehet szabálytalan szívverés, túl gyors vagy túl lassú ütés eredménye

Mikor gondoljunk komolyabb problémára?

A szívinfarktus tünetei
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a TV-ben láthatjuk. Sokaknál a tünetek kevésbé kifejezettek, vannak, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető tünetek!
Mi jelezheti, hogy infarktusunk van?

Szívritmuszavarok

Ha a szív akár néhány percre, akár tartósan szabálytalanul össze-vissza ver, az betegség jele és sürgős orvosi ellátást igényel. Ezt nevezzük szívritmuszavarnak.

A szabálytalan szívdobogásérzés fiatal korban ritkább, de mindig érzi a beteg. Idős korban nagyon gyakori, viszont nem feltétlenül veszi észre az idős ember. A szabálytalanul verő szívben vérrög alakulhat ki, és az tovasodródva komoly bajokat (pl. agylágyulást) okozhat. Ezért a szabályos ritmus helyreállítására kell törekedni. A ritmus csak a ritmusváltás utáni első 48 órában állítható vissza vérhígító előkezelés nélkül. Ezért a panaszok észlelésekor sürgősen orvoshoz kell fordulni.

Visszatérő tünetek

Szintén kivizsgálást igényel, ha valakinek többször ismétlődik rövid ideig tartó szabálytalan szívdobogásérzése. Előfordulhat, hogy mire orvoshoz ér, a panaszai megszűnnek. Ilyenkor
a kivizsgálás bonyolultabb, de szükséges.

Lásd még Az EKG vizsgálatokról részletesen

Fizikai terhelés

Szapora, de szabályos szívverést érzünk minden komolyabb munkavégzéskor, sportoláskor, sőt, stresszhelyzetek esetén is. Szintén szaporává válik a szívverés lázas állapotban és néhány lázzal nem járó egyéb betegségben.

Fontos a pulzus nyomon követése!

Ha minden megmagyarázható ok nélkül 2-3 napon át percenként 100 feletti ritmusos pulzust tapint magának, akkor orvoshoz kell fordulni.

Amennyiben a nyugalmi pulzus 120/min felett vagy 40/min alatt van, akkor még szabályos szívritmus esetén is sürgősen forduljon orvoshoz.

Ez is érdekelheti Mire utal a pulzusszám? Mi az optimális tartomány?

Dr. Kullmann Tamás: Betegségek tünetei – Mikor forduljunk orvoshoz?

Betegek tünetei könyvborító

A kiadvány fülszövege: "Sokan tanácstalanul állunk és nem tudjuk, hogy fájdalmunkkal, panaszunkkal mikor és milyen orvoshoz forduljunk. Mikor kell azonnal mentőt hívni, és mikor lehet még várni? Mikor szükséges az orvosnál vizsgálatra jelentkezni? A könyv szervrendszerenkénti csoportosításban a leggyakrabban előforduló tüneteket mutatja be, és rendkívül közérthető módon – ikonok segítségével – illusztrálja, hogy mikor milyen sürgősen kell orvoshoz fordulni. A leggyakrabban előforduló tünetek mellett azok legfontosabb okait is feltünteti a szerző, mely szintén a gyors tájékozódást segíti. Ajánljuk a könyvet minden olvasónak, hiszen a betegségek tünetei bárkinél előfordulhatnak."

Dr. Kullmann Tamás: Betegségek tünetei –
Mikor forduljunk orvoshoz? ©
Dr. Kullmann Tamás ©
SpringMed Kiadó Kft., 2006
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Szerző: Dr. Kullmann Tamás)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest