Mikor ártalmas az alkohol?
Míg a mértékletes ivást az egészségesebb szívvel kapcsolták össze kutatások, egy friss tanulmány azt jelzi, hogy ezek az előnyök eltűnnek, ha valaki időnként túlzottan kirúg a hámból.
Tizennégy korábbi vizsgálat adatait elemezve kanadai kutatók megállapították, hogy azoknál, akik gyakran sokat ittak, 45 százalékkal nagyobb valószínűséggel fordultak elő koronáriás szívbetegségek, amelyeknél lerakódások keletkeznek a szív artériáiban, akadályozva a vér áramlását, ezáltal pedig a szív oxigénellátását. Összehasonlításként: az Amerikai Szívtársaság adatai szerint az amerikaiak mintegy 8 százalékának van szívbetegsége.
Hol kezdődik az alkoholizmus? |
"Hol kezdődik az alkoholizmus és milyen tünetekről lehet felismerni?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. Az orvos válasza >> |
Az American Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint még a rendszertelen nagyivás is semmissé teheti a mértékletes alkoholfogyasztás egészségügyi előnyeit.
Míg a napi egy, esetleg két adag ital jót tehet a szívnek és az ereknek, addig az alkalmankénti tivornya szívritmuszavart, magas vérnyomást, sőt rögképződést okozhat - közölte Michael Roercke kutatásvezető, egy torontói, függőségekkel is foglalkozó központ (Center for Addiction and Mental Health) munkatársa.
A mostani elemzésben szereplő 14 tanulmányban összesen 50 ezer ember adatait értékelték 1982 és 2006 között, ez idő alatt 1637 koronáriás szívbetegség fordult elő.
A tanulmányok eredménye megfigyelésen alapul, nem ok-okozati összefüggést, hanem potenciális kapcsolatot tár fel az italozás és a szívproblémák között.
(MTI)