Az infarktus kezelésének új módja - Kutatás

MTI
megjelent:

A kutatók azt várták, hogy az ultrahanggal is kiegészített gyógyszeres beavatkozás még jobb eredménnyel jár a koszorúér-elzáródás során, mint a gyógyszer önmagában.

Szívinfarktusban a véralvadék gyógyszerrel végzett oldását ultrahang alkalmazásával nem sikerült fokozni. A nagy reményekkel indított vizsgálat leállításának történetét a Journal of American College of Cardiology: Cardiovascular Interventions közölte.

Mi a teendő szívinfarktus esetén?
Bárkivel előfordulhat, hogy környezetében valaki szívinfarktust kap, vagy éppen ő maga szenvedi el azt. Nem árt tisztában lenni az alapvető szabályokkal, hiszen ilyen esetekben perceken múlhat az ember élete.Bővebben:Mi a teendő szívinfarktus esetén?
A legtöbb felnőtt világszerte szív- és érrendszeri betegség következtében veszti életét és ennek oka leggyakrabban a koszorúerek elzáródása következtében kialakuló szívizomelhalás, az infarktus.

Az utolsó évtizedekben ezt a halálozást jelentősen csökkentették olyan kezelési módok, amikor a véralvadékot gyógyszerek adásával sikerült föloldani.

Állatkísérletek pedig azt jelezték, hogy ha ilyenkor alacsony rezgésszámú ultrahangot is sugároznak a kezelt érterületre, a gyógyszer hatása jelentősen fokozódik.

A biztató kísérletes adatok alapján, Detroitban Michael Hudson és munkacsoportja megtervezte és elindította a PLUS vizsgálatot, amelynek lényege az volt, hogy heveny szívinfarktusban, az alvadékot oldó, gyógyszeres kezelés megkezdése után egy óráig, alacsony rezgésszámú ultrahangot is alkalmaznak.

Hogyan kezelték az infarktussal beszállított betegeket?

A tudományos vizsgálatok szabályai szerint az infarktus miatt beszállított betegek, véletlenszerű besorolás szerint vagy megkapták a leghatásosabb véralvadékot föloldó gyógyszereket, vagy ehhez még, pluszban - innen a vizsgálat neve - ultrahang-besugárzást is adtak. A terv az volt, hogy 44, megfelelően fölszerelt kórházban 560 beteg kapja ezt a vizsgálati kezelést.

A kutatók azt várták, hogy az ultrahanggal is kiegészített gyógyszeres beavatkozás még jobb eredménnyel jár a koszorúér-elzáródás során, mint a gyógyszer önmagában. Az első 150 beteg kezelésének értékelése azonban csalódást okozott.

Az elzáródott koszorúeret az eseteknek csaknem a felében sikerült igen hatásosan kinyitni, de a két betegcsoport között nem volt értékelhető különbség. A beavatkozás utáni hónapban sem bizonyult jobbnak az ultrahanggal is megtoldott kezelés. A PLUS tanulmányt ezért leállították.

Az ultrahanggal kiegészített alvadékoldás esetén csak az EKG-eltérések javultak kifejezettebben. A kutatók óvatosan úgy nyilatkoztak, hogy ez talán azt jelenti: lehetnek olyan betegek, akik mégis nyernek ezzel a kombinált kezeléssel.

(MTI)

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest