A nőkre veszélyesebb az angina
A nőknek háromszor akkora esélyük van arra, hogy a súlyos angina (szívtáji fájdalom) következtében súlyos koszorúér-betegség alakuljon ki esetükben, amely a nyugati világban a nők egyik leggyakoribb haláloka.
A tanulmány során kanadai kutatók 23 771 érfestéssel diagnosztizált beteget vizsgáltak. Hatvan év feletti nők esetén a legsúlyosabb (IV. osztályú) angina 21 százalékkal jelentett magasabb kockázatot a súlyos koszorúérbetegség kialakulása szempontjából, mint férfiaknál, míg 60 év alatt 11 százalékos volt a kockázatnövekedés.
Csoportosítva az egyéb fennálló tényezőket, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a dohányzás és az életkor, a IV. osztályú angina a súlyos koszorúér-betegség kialakulása szempontjából 82 százalékos kockázatnövekedést eredményezett nőknél, míg mindössze 28 százalékosat férfiak esetén.
Ezzel szemben általában véve férfiaknál nagyobb volt a súlyos koszorúérbetegség kialakulásának valószínűsége, mint nőknél (37, illetve 22 százalék), a kialakulás azonban idősebb korra volt jellemző (70, illetve 66 év). A Journal of Internal Medicine júliusi számában megjelent tanulmány a koszorúérbetegséggel foglalkozik, mely a nyugati világban a nők egyik legfontosabb haláloka – a daganatos betegségek mellett. Ezzel szemben a koszorúérbetegséget még mindig inkább a férfiak betegségének tartják.
A Catherine Kreatsoulas és a hamiltoni McMaster Egyetem (Ontario) munkatársai által végzett tanulmány a jövőben fontos lehet a gyakorló orvosok számára annak eldöntésében, ki kerüljön koszorúér-festéses vizsgálatra.
(Medipress)